6. Türkçe Olimpiyatları finali görüntüleri

6. Türkçe Olimpiyatları finali görüntüleri.16733
  • Giriş : 02.06.2008 / 22:32:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 08:59:45

Şarkı dalında birinciliği Azerbaycanlı Ali Zade'nin Laz aksanı ile söylediği 'Ben seni sevdiğimi' ile aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Bu yıl 6.'sı düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın gala gecesi muhteşem bir finale sahne oldu. Dili, dini, rengi ve ırkı farklı 110 ülkeden gelen 550 öğrenci Türkçe'de buluşurken, dünyaya da barış, kardeşlik, sevgi ve hoşgörü mesajları verdi.

İstanbul Gösteri Merkezi'ni tıklım tıklım dolduran binlerce insan da gözyaşları içinde Türkçenin şampiyonlarını alkış yağmuruna tuttu. Şarkı yarışmasında birinci Azerbaycan olurken, İkinci Türkmenistan, üçüncü ise Tacikistan oldu.

Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın eşi Saime Toptan'la katıldığı gecede Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de öğrencileri yalnız bırakmadı. Meclis Başkanvekili Meral Akşener, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, siyasi parti başkan ve temsilcileri, valiler, büyükelçiler, müsteşarlar, işadamları, sanatçılar ve bürokratların da katıldığı geceye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Biz dünya çocuklarıyız

Televizyonlardan canlı yayınlanan ve Kemal Gülen ile Ebru Gediz'in sunduğu ödül gecesi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Tanzanya, Makedonya, Vietnam ve Moğolistan'dan gelen öğrencilerin oluşturduğu Olimpiyat Halk Dansları Topluluğu'nun halay, samah, karşılama, türkü, teke ve zeybekle iç içe sergilediği Anadolu mozaiği oyunu, gecede heyecanı yükseltti.

Yasin İlhan'ın yönetimindeki her milletten çocukların oluşturduğu Olimpiyat Korosu ise söylediği birbirinden güzel şarkılarla seyircileri adeta büyüledi. Dünya çocuklarının oluşturduğu Dünya Korosu, "Biz dünya çocuklarıyız, bir ağacın dalıyız, evreni kucaklayan, sevgi ile barışız" dedi.

Kenya'dan olimpiyatlara katılan Samuel'in Cem Karaca'dan söylediği "Allah Yar" şarkısı yoğun alkış alırken, Kamboçyalı öğrencinin söylediği "Çile Bülbülüm Çile" şarkısına seyirciler hep birlikte "Allah" dedi. Senegal halk oyunlarının hem Kırklareli hem de kendi yörelerinden sergilediği halk oyunları, Moldovalı öğrencilerin oynadığı Giresun yöresi karşılama oyunu ile Irak halk oyunları ekibinin Erzurum yöresinden sahnelediği oyun, dünya çocuklarının Türk kültürünü özümsediklerinin göstergesi oldu.

"Haydi ya Allah" diyerek sahneye çıkan Endonezya Mehter Takımı gecenin en çok ilgi gören gösterilerinden biri olurken, minik öğrencilerin büyük bir hışımla davula vurması ve öğrencilerin "Kur'an'da zafer vaat ediyor, hazreti Yezdan" sözleri herkesi kahkahaya boğdu.

Mozambikli Henrique, 'Ben siyah bir gülüm' derken, Iraklı Erdal Hüseyin çok beğenilen 'Altın hızma' türküsünü büyük bir ustalıkla söyledi. Ukraynalı Anastasya ise 'Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda' dedi.

Moğol öğrencinin okuduğu Sakarya Türküsü ise Mehmet Sağlam başta olmak üzere herkesi hüzünlendirdi. Moğol öğrencinin şiiri bitirirken 'ayağa kalk Sakarya' demesi üzerine salon ayağa kalktı.

Şarkı yarışmasında ilk üçe giren öğrencileri ünlü futbolcu Hakan Şükür açıkladı. 'Sahaların sultanı' ve 'dünyada gençlerin en çok tanıdığı Türk' anonsoylu sahneye çıkan Hakan Şükür, 'inanılmaz bir gurur yaşadığını' söyledi. Dünyanın birçok ülkesinde büyük kalabalıkların önünde sahaya çıktığını belirten Hakan Şükür, "Ama bu sahneye çıkarkenki heyecanı yaşamadım" dedi.

Dünyanın değişik ülkelerinde görev yapan öğretmenlerin önünde saygıyla eğilen Şükür, "Bu akşam çok güzellikler yaşadık. Dünya çocukları bizim dilimizde, bizim duygularımızla, kültürümüzle bize seslendiler. Çok gurur verici bir olay" diye konuştu. Şükür'ün açıkladığı ve halkın gönderdiği SMS'lerle belirlenen şarkı yarışması listesinden 'Ben seni sevdiğimu dünyalara bildirdum' diyen Azerbaycanlı Hatice Alizade birinci çıktı. Türkmenistan'dan yarışmaya katılan Abadan Halmedova ikinci, Tacikistan'dan katılan Suman Kurbanova ise üçüncü oldu. İkinci ve üçüncüye Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ödüllerini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious