6.2’de böyle oldu HÜRRİYET

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Merapi volkanının homurtuları yüzünden haftalardır korkulu günler yaşayan Endonezya’nın Cava Adası, dün sabah 6.2 büyüklüğündeki depremle sarsıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ENDONEZYA’nın Cava adasındaki eski başkent Yogyakarta ve çevresi Richter ölçeğine göre 6.2 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Çok sayıda yapının yıkıldığı depremde, ölü sayısı 3 bin 500’ü aştı. Şiddetli sarsıntıda binlerce kişinin yaralandığı, 200 bin kişinin de evsiz kaldığı bildirildi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, Merkez Cava eyaletinde yerel saatle sabah 05.54’te meydana gelen depremin büyüklüğünün 6.2, merkez üssününse Yogyakarta kentinin 25 kilometre güneybatısı olduğunu bildirdi. Depremin, yeryüzünün 10 kilometre derinliğinde oluştuğu açıklandı.

Sabah vurdu:

Halkın çoğunu yatakta yakalayan, eyaletin Yogyakarta kenti ve çevresindeki üç kasabayı etkileyen deprem, yollar ve köprülerde hasara yol açtı. Bu yüzden, yaralıların hastaneye ulaştırılmasında güçlük çekiliyor. Bazı telefon hatlarıyla iletişim de kesildi. Depremin etkisiyle pistte meydana gelen derin ve geniş çatlaklar yüzünden, Yogyakarta Havaalanı uçuşlara kapatıldı.

Hasar büyük:

Kentteki evler, oteller ve hükümet binaları büyük hasar gördü. Binaların bazıları yerle bir olurken, halk Yogyakarta’nın ana meydanında toplandı. Yüzlerce kişi de bölgedeki cami ve kiliselere sığındı. Köy ve kasabalardaki durumun çok daha vahim olduğu anlaşılıyor. Köylüler, yakıcı güneş altında kokmamaları için cesetleri, kazdıkları toplu mezarlara gömdü. Kentteki hastanelerde yatan hastalar, artçı deprem korkusuyla dışarıya taşındı. Hastanelerin zaten dolup taşması yüzünden, yaralılar, sokaklara ya da bahçelere serilen naylon örtülerin üzerine yatırıldı.

Yine aymazlık:

Depremin yarattığı yıkım yetkililerce ilk anda fark edilemediği için, arama ve kurtarma çalışmalarına ancak saatler sonra başlanabildi. Duruma müdahale eden Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, kurtarma çalışmalarında orduyu da devreye soktu.

Tsunami paniği:

2004 Aralığı’ndaki tsunamiden beri yaşanan bu en büyük felakette, yine bilinen sahneler sergilendi. Hint Okyanusu’na 30 kilometre uzaklıktaki kentin sakinleri, depremin ardından yayılan tsunami söylentisi yüzünden paniğe kapılarak, yüksek bölgelere akın ettiler. Ancak tsunami yaşanmadı.

Dünya harikası hasar gördü

Dünya harikalarından biri olarak kabul edilen Prambanan yakınlarındaki 9. yüzyıldan kalma Hindu tapınağının depremden hasar gördüğü belirtiliyor. Yetkililer, şu aşamada tapınağın uğradığı hasarın büyüklüğünün henüz tespit edilemediğini açıkladılar.

Merapi patlayabilir uyarısı

ENDO-Avustralya ve Avrasya plakalarının çakıştığı bölgede yer alan Endonezya, yanardağlar ve depremler ülkesi olarak da biliniyor. İki plaka, yılda beş santimetrelik bir hızla birbirini sıkıştırıyor. Binlerce adadan oluşan Endonezya, topraklarında barındırdığı 130 aktif yanardağ ile, tektonik açıdan dünyanın en aktif bölgesi.

Şiddetli sarsıntının vurduğu eski başkent ve bugünün üniversite kenti Yogyakarta, bir süredir faaliyet gözlenen Merapi yanardağına sadece 35 kilometre uzaklıkta. Depremin merkez üssü de Merapi yanardağına yakın. Son haftalarda kül, gaz ve lav püskürten Merapi volkanının faaliyetlerinin arttığı belirtilmişti.

Enerji ve Mineral Bakanlığı Jeoloji masası başkanı Bambang Dwiyanto, depremin ardından, Merapi yanardağının patlayabileceği uyarısında bulundu. Dwiyanto "deprem, kesinlikle Merapi’yi tetikleyecektir. Özellikle de şiddetli lav püskürtmesi beklenmeli" dedi.

İki işadamından henüz bilgi yok

ENDONEZYA’nın başkenti Cakarta’daki Türk Büyükelçiliği’nden Selcan Şanlı, ülkede 150 civarında Türk yaşadığını söyledi. Şanlı’nın verdiği bilgiye göre, depremin olduğu Yogyakarta’da 15 Türk yaşıyor. Dün saat 15.00 itibarıyla ulaşıyan 13 kişinin depremden etkilenmediği ve sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Bölgede şirketleri bulunan iki işadamına ise ulaşılamadı. Ulaşılan 13 Türk’ten 9’u Yogyakarta’da bir üniversitenin Türk dili bölümünde okuyan Türk öğrenciler biri ise öğretmenleri. Türkiye’den Endonezya’ya düzenli tur gelmediğini belirten Şanlı, tarihi bölgede bireysel tatil yapan Türklerin olabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious