60 bin Rus gelinimiz var!

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

10 yılda Türkler ile Ruslar arasında 200 bin nikah kıyıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk turizminde önemli bir yere sahip olan Rusların, Türklerle evliliklerinde hızlı bir artış yaşanıyor. İstatistiklere göre, son 10 yıl içinde Türklerle Ruslar arasında 200 bin evlilik oldu. Ancak ilginç olan ise bu evliliklerin tamamında erkek tarafı Türk.

Rusya Eğitim, Kültür ve İşbirliği Derneği’nin verilerine göre 1996 yılından beri Türkler ile Ruslar arasında 200 bin evlilik yapıldı. İstatistiklere göre bu evliliklerin tamamında erkek tarafı Türk.

Nikahların büyük bölümü Rusya’da kıyılmış. 140 bin Türk damat olarak Rusya’ya giderken, Türkiye’ye gelen Rus gelin sayısı 60 bin. Bu evlilikler sonucunda 50 bin Rus kadın din değiştirerek Müslüman olmuş.

Rus gelinlerden Victoria Tekelioğlu, “9 sene önce, bir tekne şirketinde birlikte çalıştık. Bu karar bayağı zor aldık. O zaman Türkçe bilmiyordum. Kararım nedeniyle bir tek gün bile üzülmedim” derken Tatyana Hamarat da “Ben müzisyenim. Rus Müzik Akademisi caz bölümünü bitirdim. Saksafon çalıyorum, aynı zamanda şarkı da söylüyorum. Benim eşim de müzisyen, beraber müzik yapıyoruz” dedi.

Süleyman Tekelioğlu, “Turizm sektöründe eve gelip gitmek zor olduğu için bir Türk bayandan bu kadar özveri bekleyemiyorsunuz. Çok zor oluyor. Evde çocuklarla ilgilenmesi, verdiği terbiye, evin düzeni, hiçbir problem yaşamıyoruz. Victoria ile evli olduğum için mutluyum” derken Alp Hamarat da “Daha önce ailemden gördüğüm her şeyi eşimden gördüm. Her türlü özelliklerini seviyorum. Hem müzik açısından, hem de ailesinden görmüş olduğu disiplin. Ben de çok faydalarını görüyorum” dedi.

Kısa sürede Türkiye’deki yaşama alışan Rus gelinler, kayınvalideleriyle zaman zaman sorun yaşasalar da evliliklerinden memnun.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious