60 milyar dolar tasarruf mümkün

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

MMO, Elbistan havzasının doğru bir planlama yapılarak değerlendirilmesiyle, Türkiye'nin toplam 60 milyar dolar tasarruf sağlayacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MMO'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye linyit rezervinin yaklaşık yüzde 46'sını oluşturan Afşin-Elbistan linyit havzasının planlamasının yeniden yapılması gerektiği bildirildi.

Elbistan havzasında çok geniş bir alana yayılan linyit rezervlerinin doğal sınırlar yerine yapay olarak yaratılmış sektörlere bölünmesi ve planlamasının yanlış bir yaklaşım olduğunun savunulduğu açıklamada, şöyle denildi:

''Geniş tarım arazileri altında bulunan kömürlerimizin değerlendirilmesi önemlidir, ancak bu çalışma yapılırken tarım alanlarının da korunması, planlamanın buna göre yapılması da önemlidir. Yine saha sınırlarının tam olarak belirlenmeden üretim projesi yapılması da çeşitli sorunlar yaratmaktadır. Bu çerçevede sahada kurulan ikinci termik santralın yer seçimi hatalı yapılmıştır. Söz konusu santral kömür rezervinin çok yakınına kurulmuş önemli miktarda kömür rezervinin üretilebilme imkanı engellenmiştir. Havzanın ortasından geçen Hurman Çayı doğal sınır kabul edilerek, çayın doğu tarafında bulunan rezervler öncelikli olarak değerlendirilmelidir.''

Açıklamada, halen işletilmekte olan Elbistan Kışlaköy Açık İşletmesi rezervleri ile birlikte, ekonomik olarak üretilebilecek yaklaşık olarak toplam 4,3 milyar tona yakın linyit bulunduğu, bu rakamın toplam 9 bin 450 megawatt gücünde termik santrale karşılık geldiği, Elbistan linyit rezervlerinin kalori olarak, 486 milyar metre küp doğal gaza karşılık geldiği ve Elbistan havzasının doğru bir planlama yapılarak değerlendirilmesiyle, Türkiye için toplam 60 milyar dolar tasarruf sağlanacağı vurgulandı.

Elbistan havzasında bugüne kadar yapılan planlama hatalarından vazgeçilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

''Rezerv belirleme çalışmaları hızlıca sonuçlandırılmalı, havza sınırları net olarak belirlenmeli ve işletme projeleri bu doğrultuda yapılmalıdır. Kömür ocaklarını ve santralın çalışmalarını koordine edecek idari yapı havzanın büyüklüğüne uygun hale getirilmeli, gerekli olan maden mühendisi, diğer eleman ihtiyacı karşılanmalıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious