60 milyon doları 'YÖK'lemişler

60 milyon doları 'YÖK'lemişler.10135
  • Giriş : 05.10.2007 / 05:10:00

MHP eski Milletvekili, YÖK'le ilgili milyon dolarlık bir yolsuzluğu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP eski Milletvekili Bozkurt Yaşar Öztürk, YÖK'le ilgili bir yolsuzluğu açıkladı.

Öztürk, “İngiltere'den 60 milyon dolarlık cihaz gönderilmiş. Sınırdan geçmiş. Ancak hiçbir üniversiteye gitmemiş. Belgesi var. Ama YÖK umursamadı” dedi.

Öztürk, 1999-2002 arasında milletvekili olduğu dönemde görev yaptığı "YÖK Yolsuzluklarını Araştırma Komisyonu”nda yaşadıklarını anlattı. Komisyonda 33 ayrı suç tespit ederek rapor hazırladıklarını fakat YÖK'ün bunların soruşturmasını engellediğini kaydetti. Bu yolsuzluklardan birinin Kemal Gürüz döneminde İngiliz Kraliyet Enstitüsü'nce gönderilen cihazlarla ilgili olduğunu belirten Öztürk şunları söyledi: "Enstitünün gönderdiği 60 milyon dolarlık araştırma cihazı Türkiye sınırlarından içeri girdi. Ama bunlar hiçbir üniversitenin laboratuvarında bulunamadı. Yolsuzluk, İngiliz Sayıştayı'nın raporları üzerine anlaşıldı. Rapor YÖK'e ulaştırıldı. YÖK, soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verdi. Aynı dosyayı yeni Başkan Erdoğan Teziç’e de sunduk. O da soruşturmaya gerek görmedi.”

YÖK YETKİLERİ ANTİDEMOKRATİK

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Anayasa'nın 131. maddesinin değiştirilerek, YÖK'ün kaldırılmasını isteyen Öztürk, "Belgeleri ortaya koyarak 33 ayrı suçla ilgili 400 sayfalık rapor hazırladık. Fakat DSP ve ANAP'ın baskısıyla rapor TBMM Genel Kurulu'na bile indirilemedi" şeklinde konuştu. 1982 Anayasası'nda 2547 sayılı kanunun, YÖK'e verdiği yetkilerin menfaat için istismar edildiğine dikkat çeken Öztürk, "Bu yetkiler anti-demokratiktir. YÖK'ü kaldırıp Yükseköğretim Koordinasyon Kurumu'na çevirmek istiyorduk. Üniversiteler arasında koordinasyonu sağlayacak ve dünya üniversiteleri ile irtibat kuracaklardı" dedi.

SİVİL ANAYASA DESTEKLENMELİ

Öztürk sivil anayasa ile ilgili de şunları söyledi: "1999’da halka üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıracağımızı, imam-hatiplerin önünü açacağımızı vadettik Yapamadık. MHP halka verdiği sözü tutmalı, anayasa çalışmasına destek vermeli. Ürkek değil, erkekçe davranarak bu sorunlarının çözülmesine yardımcı olmalı."

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious