60 saniyede 60 milyar $ uçtu

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Çin ekonomisinde yaşanan durgunluk ve bu ülkenin borsasındaki yüzde 9'uk düşüş, New York Borası'nı da kötü vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarihi düşüşlerinden birisini yaşayan New York Menkul Değerler Borsası, 11 Eylül saldırılarından sonra gördüğü en büyük düşüş oldu. Borsa 60 saniye de 60 milyar dolar kaybetti.

Amerika'nın bütçesinde verdiği açık ve önümüzdeki yaz, sonbahar mevsimlerinde ekonomide beklenen durgunluk dünya piyasalarını olumsuz etkiledi. Global dalgalanma en çok Çin'i vururken gelişmekte olan ülkeler de ciddi biçimde etkilendi. Amerika da bu dalgalanmadan nasibini aldı.

Salı günü düşüşle açılan New York Borsası'nda, saatler öğlenden sonra 15:00'i gösterdiğinde Dow Jones endeksi 60 saniye de tam 178 puan geriledi. Bir dakika da 178 puan düşen Borsa'nın para ifadesiyle kaybı 60 milyar dolar oldu. Borsa son bir saatte toparlanma gösterse de günü yüzde 3.29'luk kayıp ile kapadı.

11 Eylül saldırılarının ardından 416,02 puan gerileyen New York Borası, tarihinde hiç bu kadar değer kaybı yaşamamıştı. Bu kayıp Amerikan şirketlerinin toplam 600 milyar dolarlık değer yitirmesine neden olmuştu. Aynı gün New York Borsası'nda bir gün içinde 2 milyar 300 milyon kağıt el değiştirmişti.

Salı günü yaşanan tarihi düşüşün ardından New York Borsası sözcüsü, "Bizim bu tür düşüşlerde yeterince deneyimiz var. Günün sonlarına doğru bu deneyi kendini gösterdi ve Borsa toparlanmaya başladı" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious