60 Türk işçi Sudan'da mahsur kaldı

  • Giriş : 27.06.2007 / 14:31:00

60 işçi, bu ülkede mahsur kaldıklarını ve Türkiye'ye dönemediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sudan'ın başkenti Khartum'a bir Türk firması tarafından köprü ve yol inşaatında çalıştırılmak üzere götürülen 60 işçi, bu ülkede mahsur kaldıklarını ve Türkiye'ye dönemediklerini bildirdi. Elazığ’da yaşayan aileleriyle irtibat kuran işçilerden 30'u, devletin kendilerine yardımcı olmasını istedi, “Biz 1 aylık vizeyle buraya getirildik ancak, 8 aydır Sudan'dayız, maaşlarımız ödenmiyor. Burada zorla çalıştırılıp ülkemize de dönmemize izin verilmiyor'' dedi.
Merkezi Ankara'da bulunan bir Türk firması, geçen yılan Kasım ayında 60 Türk işçisini Sudan'ın başkenti Khartum'a yol ve köprü inşaatlarında çalıştırmak üzere götürdü. Nehri üzerindeki Aldabaşin Köprü ve çevre yolu inşaatlarında çalışan işçiler, kaldıkları süre içinde sadece iki kez maaş aldıklarını ve kendilerine şirket tarafından başka hiç bir ödeme yapılmadığını söyledi. Sudan'a bir aylık vize ile gittiklerini anlatan işçiler, “Vize süremiz doldu, dönmek için çıkış vizesi almamız gerekiyor ve bunun için de para cezası ödemek gerekiyor. Bizim vizelerimizi şirketimizin yapması gerekir ama onlar yapmayıp, ‘Sizi polis veririz’ diye tehdit edip zorla çalıştırıyorlar. Buradaki büyükelçiliğimiz de bizimle ilgilenmedi. Türkiye'deki yetkilerden bizi kurtarmasını istiyoruz'' dedi.
Sudan'da mahsur kalan işçilerden 30'unun ailesi yaşadıkları Elazığ'da çok zorun durumda kaldıklarını anlattı. Bir araya gelen aileler, yakınlarıyla son bir aydır doğru düzgün haberleşemediklerini belirterek, “Bize konuştuğumuzda esir kampı gibi bir yerde kaldıklarını anlattılar. Çok zor durumda olduklarını söylediler. 8 aydır Sudan'dalar. Çalıştıkları şirket Türkiye'ye dönmelerine izin vermediği gibi, maaşlarını da vermiyor. Türk yetkililerden bize yardımcı olmalarını ve onları geri getirmelerini istiyoruz. Aileler olarak perişan olduk'' dedi. Sudan’daki eş ve çocuklarının fotoğraflarını gösteren aileler, gözyaşı dökerken, Elazığ Valiliği'ne başvurup yardım isteyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious