60 yıllık çamlar kül oldu

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Adana'nın Yüreğir ilçesi Eyciuşağı köyü yakınlarında çıkan ve 17 saat sonra söndürülen yangın sonrası soğutma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pazartesi günü öğle saatlerinde çıkan ve Salı günü sabah saatlerinde kontrol altına alınıp söndürülen yangınla ilgili teknik çalışmalar ise devam ediyor. Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, çıkış sebebi konusunda çalışmaların devam ettiğini ancak ortada var olabilecek ispatların da yandığını belirterek kesin sebebi bulmanın güçlüğüne dikkat çekti.

100 hektarlık alanda 50 ile 70 yaşında kızılçam ağaçlarının bulunduğunu hatırlatan Yılmaz, maddi kaybın kesin tespit yapılmamakla birlikte en az 1 milyon YTL olduğunu kaydetti.

Yılmaz, yangına müdahale esnasında işgücü, araçların, helikopterlerin çalışması ile bu rakamın 1.5 milyon YTL'ye çıkabileceğini de dile getirdi. Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre 1 hektarlık alanın yeniden ağaçlandırılması 2 bin 500 YTL'ye mal oluyor.

Yanan 100 hektar alanın bu yıl içinde yeniden ağaçlandırılacağını vurgulayan Yılmaz, bunun için de en az 250 bin YTL maddi gider olacağını ifade etti.

Son dönemde kıyı kesimlerinde çıkan orman yangınları orman teşkilatını da alarma geçirdi. 24 saat esasına göre çalışan ormancılar alınan tüm tedbirlere rağmen herhangi bir yangına anında müdahale etmek için teyakkuz halinde bekliyor.

Adana Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan 46 yangın gözetleme kulesinde görev yapan personel sayısı da kulenin bulunduğu coğrafyanın yapısına göre artırıldı. Adana, Kahmaranmaraş ve Mersin'de bulunan 3 adet yangın söndürme helikopterinin de Kaş'ta çıkan yangına müdahale için buraya gönderildiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious