60. hükümet görev dağılımı tezkeresi açıklandı

  • Giriş : 31.08.2007 / 10:39:00

60'ıncı hükümette Devlet Bakanlığı sayısı 9'a yükseldi. Bakanların görev dağılımlarında önemli değişikler oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

60'ıncı hükümette üç başbakan yardımcısı, koordinatör olarak görev yapacak.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'na başkanlık edecek. Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiye kararını Bakanlar Kurulu'na iletecek olan Cemil Çiçek, Meclis'le İlişkiler ve Kıbrıs'la Eşgüdüm İşlerinden de sorumlu olacak. Çiçek, aynı zamanda Hükümet Sözcülüğü görevini yürütecek.

Kabine'de bakanlar arası koordinasyonu ise Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı üstlenecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Gümrük Müsteşarlığı Yazıcı'ya bağlandı.

Sermaye Piyasası Kurulu, Devlet Planlama Teşkilatı ve BDDK'nın Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in görev alanında olacak.

Ali Babacan'ın Dışişleri Bakanı olmasıyla boşalan Devlet Bakanlığı koltuğuna ise Mehmet Şimşek oturdu.Devlet Bakanı Şimşek, Hazine ve Merkez Bankası'ndan sorumlu olacak.

Kabine'nin tek kadın bakanı Çubukçu

Devlet Bakanı Mehmet Aydın
60'ıncı hükümette bilim ve teknolojiden sorumlu. TRT, Anadolu Ajansı, RTÜK ve Türkiye İstatistik Kurumu da Aydın'a bağlı.

Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı ise Said Yazıcıoğlu
. Dış Türklerle ilişkiler de Yazıcıoğlu'nun görev alanında.

Önceki hükümet döneminde Çalışma Bakanlığı görevini yürüten Murat Başesgioğlu ise Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapacak. Başesgioğlu'nun görev alanında Devlet Personel Başkanlığı, Yüksek Denetleme Kurulu, Toplu İş Sözleşmeleri ve Memurlarla Toplu Görüşmeler var.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen
59'uncu hükümette olduğu gibi yine dış ticaretten sorumlu. Eximbank Genel Müdürlüğü de Tüzmen'e bağlı kalacak.

Kabinenin tek kadın bakanı Nimet Çubukçu
ise, 59'uncu hükümetteki görevine devam edecek. Çubukçu, Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan olarak görev yapacak


Kurullarda görev alacak bakanlar belirlendi

60. hükümette yer alan bakanların hangi kurul ve komisyonlarda görev alacağı belirlendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdogan'ın Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan genelgesiyle, çeşitli işlevleri yerine getirmek üzere kanun, kanun hükmünde kararname, bakanlar kurulu kararları ve genelgelerle kurulmuş resmi kurul ve komisyonlarda başkan ve üye olarak görev alacak hükümet üyeleri için yeni bir düzenleme yapıldı.

Genelgeyle, kurul ve komisyonlarda yer alacak hükümet üyeleri şu bakanlardan oluştu:

YÜKSEK PLANLAMA KURULU:

Başkan: Recep Tayyip Erdoğan Başbakan.


Üyeler: Nazım Ekren (DevletBakanı ve Başbakan Yardımcısı), Mehmet Şimşek (Devlet Bakanı), MaliyeBakanı, Bayındırlık ve İskan Bakanı, Ulaştırma Bakanı, Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı.

Başbakan Erdoğan'ın katılmadığı toplantılara Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Nazım Ekren Başkanlık edecek.

PARA-KREDİ VE KOORDİNASYON KURULU:

Başkan: Nazım Ekren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı. Üyeler: MehmetŞimşek (Devlet Bakanı), Kürşad Tüzmen (Devlet Bakanı), Maliye Bakanı,Tarım ve Köyişleri Bakanı.

ÖZELLEŞTİRME YÜKSEK KURULU:

Başkan: Recep Tayyip Erdoğan Başbakan. Üyeler: Nazım Ekren (DevletBakanı ve Başbakan Yardımcısı), Mehmet Şimşek (Devlet Bakanı), MaliyeBakanı, Ulaştırma Bakanı.

DOĞAL AFETLER KOORDİNASYON KURULU:

Başkan: Hayati Yazıcı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı. Üyeler:İçişleri Bakanı, Maliye Bakanı, Bayındırlık ve İskan Bakanı, SağlıkBakanı.

HABERLEŞME YÜKSEK KURULU:

Başkan: Recep Tayyip Erdoğan Başbakan. Üyeler: İçişleri Bakanı,Ulaştırma Bakanı.

-GAP YÜKSEK KURULU:Başkan: Nazım Ekren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı. Üyeler:Bayındırlık ve İskan Bakanı, Tarım ve Köyişleri Bakanı.

SAVUNMA SANAYİİ YÜKSEK KOORDİNASYON KURULU:

Başkan: Recep Tayyip Erdoğan Başbakan. Üyeler: Mehmet Şimşek (DevletBakanı), Milli Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı, Maliye Bakanı, Sanayive Ticaret Bakanı.

KRİZ KOORDİNASYON KURULU:

Başkan: Cemil Çiçek Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı. Üyeler: Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi Yönetmeliğinin eki tabloda yer alankrizin cinsine göre; Devlet Bakanı (Ekonomik işlerden sorumlu), AdaletBakanı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı, MaliyeBakanı, Milli Eğitim Bakanı, Bayındırlık ve İskan Bakanı, Sağlık Bakanı,Ulaştırma Bakanı, Tarım ve Köyişleri Bakanı, Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı,Çevre ve Orman Bakanı.

TÜRKİYEDE SAYDAMLIĞIN ARTIRILMASI VE KAMUDA ETKİN YÖNETİMİN GELİŞTİRİLMESİ KOMİSYONU:

Başkan: Beşir Atalay İçişleri Bakanı. Üyeler: Adalet Bakanı, Maliye Bakanı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious