600 milyon çocuk yoksullukla karşı karşıya

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Dünya'da 600 milyon çocuğun mutlak yoksullukla karşı karşıya olduğunu ve Türkiye'de de çocukların riskli gruplar arasında yer almaya devam ettiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konferansa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Hans-Jorg Kretschmer ve bakanlık yetkilileri katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, programda yaptığı açıklamada, hükümetin genel anlamda yoksulluğun önlenmesi için büyük bir gayret içerisinde olduğunu ve bölgeler arası ve vatandaşlar arası gelir adaletsizliğinin önlenmesi için gayret sarf edildiğini söyledi.

Vatandaşları sosyal risklere karşı korumada önemli bir yeri olan 'Sosyal Güvenlik Reformu'nun yasalaştırıldığını belirten Başesgioğlu, bu yasada çocuklar için çok istisnai hükümler bulunduğunu bildirdi. Başesgioğlu, aile bir sosyal güvenlik koruması altında olmasa bile çocukların doğumundan 18 yaşına kadar sosyal güvenlik koruması altına alındığını kaydetti.

Başesgioğlu, bu tür politikalara kararlılıkla devam edeceklerini ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin de süreceğini dile getirdi. Dünyada 600 milyon çocuğun mutlak yoksullukla karşı karşıya olduğunu belirten Başesgioğlu, Türkiye'de de çocukların riskli gruplar arasında yer almaya devam ettiğini ve çok çocuklu ailelerde yoksulluğun arttığını savundu.

Çocuk işçiliği konusunda konuşan Bakan Murat Başesgioğlu, Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaptığı 'Hane Halkı İşgücü Anketi'ne göre 12-17 yaş arasında bulunan 770 bin çocuğun Türkiye'de çalışmakta olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Kretschmer ise, 2003 yılında Türkiye'de yapılan bir araştırmada çocukların yüzde 7'sinin yoksulluk seviyesinin altında olduğunu ve bu oranın kırsal kesimlerde yüzde 33'e çıktığını söyledi. Okuma-yazma bilmemekle çocuk yoksulluğu arasında önemli bir bağlantı bulunduğunu ifade eden Kretschmer, çocuk yoksulluğunun okuma-yazma bilmeyen çocuklar için yüzde 45 olduğunu, ancak bu oranın okuma-yazma bilen çocuklar için yüzde 8'e düştüğünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious