600 yıllık çınar yazı tahtası gibi!

600 yıllık çınar yazı tahtası gibi!.22571
  • Giriş : 08.07.2009 / 12:19:00

Bursa'da her yıl yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlayan yaklaşık 600 yıllık tarihi İnkaya çınarının dalları, isimlerini veya sevgi sözcüklerini kazıyanlar yüzünden adeta yazı tahtasına döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bursa-Uludağ kara yolunda bulunan İnkaya çınarının dalları altında çay bahçesi işleten Özkan Boz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çınarın adını yaklaşık 600 yıl önce bölgede kurulan Osmanlı köyü İnkaya'dan aldığını söyledi.

Çınarın, yaklaşık 40 metre yüksekliğe sahip olduğunu ifade eden Boz, ağacın gövde çevresinin 10, dal çevresinin ise 3,5 metreye ulaştığını bildirdi.

Dalları, 600 yıllık yaşına rağmen yeşeren yapraklarıyla yıllardır adeta Bursa'yı kucaklayan çınarın, ihtişamıyla görenleri büyülediğini dile getiren Boz, şunları kaydetti:

''Çınar, gücünü altındaki su kaynağından alıyor. Yanlara uzanan dallarını artık taşıyamaz hale geldi. Bu yüzden özel yaptırdığımız demirden desteklerle dalların kırılmasını önlüyoruz. Tarihi ağaç, her yıl yeni filizlerle daha da büyüyor. Ağaç yaklaşık bin 500 metre karelik alanı gölgeliyor. Ağacın uç bölümlerini dikkate alırsak bu alan çok daha büyük oluyor. Altında aynı anda 800'ün üzerinde kişi sıcaklarda serinleyebiliyor.''

Çınarın özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi gördüğünü belirten Boz, ''Hafta içinde günde en az bin kişi geliyor. Hafta sonlarında binlerce kişi çınara koşuyor. Bunların önemli bölümü çınarın altında çay keyfini yaşıyor. Hafta sonlarında talep yoğun olunca çay için sıra bekleniyor'' dedi.

Yaz mevsiminde ayda yaklaşık 40 bin kişinin İnkaya çınarını görmeye, fotoğraf çekmeye geldiğini ifade eden Boz, şöyle konuştu:

''Otobüslerle, özel turlarla geliyorlar. Avrupalı turistler hayran kalıyorlar, özelliklerini öğrenmeye çalışıyorlar. Çok üzücü, ancak bazı turistler koca çınarın dallarına isimlerini, bazı sevgi ve aşk sözcüklerini kazıyor. Çınarın önündeki, özelliklerinin yazılı olduğu ahşap kitap bile bıçakla oyulmuş durumda. Bence yıllara meydan okuyarak bugünlere gelen tarihi çınara büyük ayıp ediliyor.''

Dallara isim kazıyan kişilerle çoğu zaman kavga bile ettiklerini vurgulayan Boz, çınara karşı daha dikkatli ve saygılı olunmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*