61 yildir sürgündeler

  • Giriş : 13.11.2005 / 00:00:00

ISTANBUL/TIFLIS - Ahiskali Türkler, ana vatanlarindan sürgün edilmelerinin 61. yildönümünü, 14-16 Kasim 2005 tarihlerinde basta Türkiye olmak üzere ABD, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Kirgizistan ve Özbekistan’da anacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

* Baslica istekleri
* TBMM’de, 02.07.1992 tarihinde kabul edilen 3835 sayili “Ahiska Türkleri’nin Türkiye’ye Kabulü ve Iskanina Dair Kanun”un ve TC Hükümeti’nin 1992 yilinda kabul ettigi 3706 nolu kararin uygulanmaya konulmasi.
* 1990 yilindan itibaren Türkiye’ye serbest göç etmis olan Ahiskali Türklerin yaptiklari müracaatlarla, Türk vatandasligina kabul edilmeleri için hükümet tarafindan yardim saglanmasi.
* 1990 yilindan itibaren Türkiye’ye serbest göç etmis olan Ahiskali Türkler’e, TC Hükümeti tarafindan ikamet izni ile birlikte çalisma izninin verilmesi.
* 1990 yilindan itibaren Türkiye’ye serbest göç etmis olan Ahiskali Türk doktor, mühendis, ögretmen ve diger meslek sahiplerinin diplomalari için denklik almalari konusunda YÖK tarafindan kolaylik saglanmasi.
* 1990 yilindan itibaren Türkiye’ye serbest göç etmis olan veya göç etmek isteyen Ahiskali Türklere, TC Vatandasligi ve Çifte Vatandaslik hakkinin verilmesi için, Bagimsiz Devletler Toplulugu’na (BDT) üye olan ülkelerle koordinasyonun saglanmasi.
* BDT’ye üye olan ülkelerde yasayan Ahiskali Türk çocuklarin, Milli Egitim Bakanligi, YÖK, TIKA ve Diyanet Isleri Baskanligi gibi ilgili kuruluslar kanaliyla, her sene Türkiye’deki üniversitelerde egitim almasinin saglanmasi.
* BDT’ye üye olan ülkelerde ve dünyanin çesitli ülkelerinde yasayan ve sayilari yaklasik 350 bin olan Ahiskali Türklerden isteyenlerin kendi topraklari olan Gürcistan’in Ahiska Bölgesine yerlesmesi için, TC Hükümeti’nin BDT’ye üye ülkeler arasinda Gürcistan’la bir anlasmayi temin etmesi.

> Osmanli torunlari
Ahiskali Türkler, 1573 - 78 yillarinda Sultan III. Murat Han döneminde Konya, Yozgat ve Tokat’tan Gürcistan’in Ahiska bölgesine gönderilip yerlestirilen Osmanli Türklerinin torunlaridir. 86 bin Ahiskali Türk, 14 -16 Kasim 1944 tarihlerinde, Sovyetler Birligi Lideri Iosif Stalin ve Içisleri Bakani Lavrentiy Beriya’nin emriyle, Gürcistan’in Ahiska bölgesinden Özbekistan, Kazakistan ve Kirgizistan’a sürgün edildiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious