64 yaşında ilk kez anne oldu

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

İstanbul’daki Alman Hastanesi’nde bir erkek çocuk dünyaya getiren Memnune Tiryaki, Türkiye’de bu güne kadar en geç yaşta doğum yapan anne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Yaklaşık 35 yıldır çocuk sahibi olmaya çalışan ev kadını Memnune Tiryaki, bu hayalini 64 yaşında gerçekleştirdi. Eşi Ömer Tiryaki (62), çocuk sahibi olmak için yıllardır uğraş verdiklerini belirterek, "İlk testlerde hamile olduğunu öğrendiğimizde önce inanmadık. Yakınlarımız da hamilelik değil, dış gebeliktir dedi ama hiç vazgeçmedik" dedi. İki kilo 735 gram ağırlığında, 48 santimetre boyunda sağlıklı bir erkek çocuğu doğuran Tiryaki, dünyadada da en geç yaşta anne olan kadınlar arasına girdi.

ÖLÜMÜ BİLE GÖZE ALIRIM

Tiryaki çifti iki yıl önce KKTC’nin Magosa kentindeki Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi’den Dr. Halil İbrahim Tekin’e başvurdu. Daha önce 50 yaş üstündeki 200 anneyi çocuk sahibi yapan Dr. Tekin, annenin ileri yaşından ötürü önce çekindi. Memnune Tiryaki’nin, "35 yıldır canımızı, malımızı mülkümüzü bu uğurda yedik. Bebeğimiz olmadı. Ölümü bile göze alıyorum. Yeter ki bebeğim olsun" demesi üzerine ilk koşul olarak hastasının en az 15-20 kilo vermesini istedi. Dört ayda 20 kilo veren Tiryaki sağlık kontrolünden geçirildi, herhangi bir sorununun olmadığı anlaşılınca tedavi programına alındı. Donörden alınan yumurta, babadan alınan spermle döllendirildi. 3 embriyon annenin rahmine yerleştirildi. Annede ortaya çıkan gebelik diyabeti insülinle kontrol altına alındı. Doktorların tüm önerilerini yerine getiren Tiryaki, önceki gün Alman Hastanesi’nde sezaryenle ilk bebeğini dünyaya getirdi.

Eşinin daha önce dört-beş kez düşük yaptığını anlatan Ömer Tiryaki, heyecanını gizlemiyor. "Çocuğumuz olmuyor diye eşimden boşanmayı hiç düşünmedim. Tedaviye birlikte devam ettik. İleri yaştaki kadınların da anne olabileceğini öğrenince bir kez daha umutlandık. Biz inandık. Etrafımızdakiler inanmadı. Sonunda bebeğimiz de doğdu. Emekliyim, bebeğimizi eşimle birlikte büyüteceğiz" diyor.

Tüp bebek işleminin yapıldığı KKTC’de Meclis, donör yumurtasıyla anne olma yaşını 45 ile sınırladı. Tiryaki’nin gebeliği bu yasaktan hemen önce gerçekleşti. 45 yaşın üzerinde anne olmayı isteyen kadınlar bu nedenle artık KKTC yerine Bakü’yü tercih etmeye başladı.

Rekor Romanyalı akademisyende

16 Ocak 2005’te Budapeşte’de bir kız çocuğu dünyaya getiren 66 yaşındaki Rumen akademisyen ve çocuk öyküleri yazarı Adriana İliescu dünyanın en yaşlı annesi. İliescu’dan önce bir İtalyan kadın 62 yaşında anne olarak rekor kırmıştı. Tiryaki’den önce Türkiye’nin en ileri yaşta bebek doğuran kadın ünvanı 59 yaşında doğum yapan kimya mühendisi Münevver Yavuz’daydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious