65 yaşında bilgisayar kullanmayı öğrendi

65 yaşında bilgisayar kullanmayı öğrendi  .12095
  • Giriş : 04.03.2008 / 14:46:00

Diyarbakırlı Mustafa Uzan'ın (70) azmi, görenleri hayrete düşürüyor. İlerlemiş yaşına rağmen 20 yaşındaki bir delikanlı gibi sabahtan akşama kadar camilerin yapımı için koşturan Uzan, 65 yaşında bilgisayar kullanmayı öğrendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilgisayar öğrendikten kısa süre sonra mimar ve mühendislerin kullandığı çizim programı 'autocad'i öğrenen Uzan, 4 caminin projesini çizdi.

Mimarlığını yaptığı camilerden ikisi hizmete açılırken, altısının inşaatı devam ediyor. 1958 yılından beri camii yapımları için koşturan Uzan, Diyarbakır'da yaptığı 34 camiden 4 büyük caminin de mimarı.

Diyarbakır camii inşaatları ya da yeni camii denilince akla ilk gelen isim olan Mustafa Uzan, cami yapımına 1958 yılında başlamış.

Diyarbakır'ın Bağlar Beldesi'nde ilk camii yapan Uzan, 49 yıl sonra Diyarbakır'a cumhuriyet tarihinin en büyük camii 'Cebelli Nur Camii'ni inşa etmeyi başarmış. Uzan camii yapımına, artan nüfus ve gelişen kentleşme karşısında camilerin yetersizliğinden dolayı başladığını dile getiriyor.

Müteahhitlik mesleğini bıraktıktan ömrünü camii yapımına adayan Uzan, 1995 yılında kadar inşa ettikleri camilerin sadece namaz kılma ihtiyacını karşılaması için mescit tabir edilen küçük camileri inşa ettiklerini dile getiriyor.

Uzan'ın İslam kültürü ve mimari yapısını taşıyan camileri inşa etmesi ise 6 yıl önce gittiği kursta öğrendiği bilgisayar sayesinde gerçekleşmiş.

Bilgisayar kullanımını öğrendikten sonra mimarların kullandığı program olan autocadi öğrenmek için de 1 yıl kursa devam eden Uzan, Diyarbakır'da 4 büyük caminin projesini başarıyla tamamlamış.

Çizdiği projeleri mimar ve mühendislere incelettiğini, herhangi bir sakıncasının bulanmadığını teyit ettikten sonra inşaatta uygulayan Uzan'ın ilk eseri Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kampüsü'nde bulunan Üniversite Camii.

Yıllardır hem kendi işleriyle hem de dini hizmet olarak cami yapımıyla uğraştığını anlatan Uzan, "Kendime bir hobi olarak görüyorum. 1995 yıllarına kadar yaptığımız camilere tarih kültür ve sanatı nazara alamıyorduk. Fakat şimdi yaptığımız camiler tamamen gelişmiş modern yapılara paralel olarak İslam'ın tarih ve kültürünü yansıtan eserler. Eskiden camii projelerini pergel cetvel ve kurşun kalemle çiziyordum. Fakat baktım ki her şey profesyonel olmak zorunda. Ben bilgisayar öğrenme ihtiyacı duydum. Hatta bir kaç mühendise dedim 'gel bu işi parayla yap' kimse yapmadı. Ben de mecbur kaldım. 3 senedir outocad dersini bilgisayardan alıyorum. Bilgisayarı arkadaş ve kurslardan öğrendim. Projeler çiziyorum. Hem mühendis arkadaşların beğenisini kazanıyorum." diye konuşuyor.

Yaptığı 2 caminin birbirine benzememesi için gayret gösterdiğini anlatan Uzan, "Ecdadımız bize çok güzel camii modelleri bırakmış. Mimar Sinan'ın yaptığı eserler dünyanın her tarafından hakikaten takdir ediliyor. Öyle eserlerin bu asırda meydana getirilmesi imkansızdır. Bugün okullara konutları alabildiğince yatırım var ancak camilere maalesef yatırım yapılmıyor. Diyarbakır halkına ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu konuda beni yalnız bırakmıyorlar yardım ediyorlar." şeklinde konuşuyor.

GÜNEYDOĞU'NUN EN BÜYÜK CAMİİNDE İMZASI VAR

İnşaatı devam eden Cebelli Nur Camii'nin Güneydoğu'un en büyük camii olduğunu anlatan Uzan, "Diyarbakır tarihinde böyle büyük bir camii yok. Bu caminin altına taziye evi, erkek ve kız kuran kursu, cenaze yıkama yeri, dini ve sosyal hizmet salonları bulunacak. Ayrıca camii 4 katlı olarak inşa edildi ve her katından cemaat birbirini görüyor." diyor.

Diyarbakır'daki camilerden Diclekent, Selehattin Eyyübü, Cebelli Nur ve Bediüzaman Said'i Nur camilerini projesini çizen Uzan, yaşıtlarına da şöyle sesleniyor: "Kimse demesin benim yaşım geçmiş. Mimar Sinan 60 yaşında başladı. Vefatına kadar 360 küsur örnek eser bıraktı. Bunun için hiçbir şey yapmamış gibi yeni başlamış gibi görüyorum. Aşk ve şevkle işyeri daha ileriye götürmeye kararlıyız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious