65 yaşında okuma yazma kursuna katıldı

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Sağlıklı Toplum Projesi kapsamında Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'nda haftada 2 gün süreli bayanlara yönelik okuma - yazma kursuna 65 yaşındaki Azize Üzel de katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


En yaşlı kursiyer olan Azize Üzel, "Şimdi ki aklım olsaydı cahil kalmaz zamanında okula giderdim. 8 çocuk yerine en fazla 3 çocuk dünyaya getirirdim. Üniversitede okuyan oğlum, harç parasını ödeyemediğim için tahsilini yarıda bıraktı. Cahil kaymasaydım 3 çocuk yapar onları maddi sıkıntı çekmeden okutabilirdim ama şimdi imkanım el vermiyor." dedi.

65 yaşında olmasına rağmen torunları yaşındakilerle kursa katıldığını anlatan Üzel, "Ölümün eşiğinde de olsam okuma yazmayı öğrenmek istiyorum. Bunu başaracağıma inanıyorum" diye konuştu.

Kurs öğretmeni Cafer Büyüközer de, Azize Üzel'in diğer kursiyerlere örnek olduğunu söyledi.

Proje koordinatörü Vali İbrahim Özçimen'in eşi Nezahat Özçimen de, "İl genelinde okuma yazma problemimiz var. Bunu her fırsatta söylüyorum. Kurtuluş savaşı bittiği zaman sınırlarımız çizildikten hemen sonra ilk yapılan şey eğitim seferberliği olmuştur. Atatürk tarafından başlatılan bu eğitim seferberliği mekteplerle, ailelere kadar inmiş kadın erkek demeden hiçbir okumaz, yazmaz kalmayıncaya kadar devam edilmiş. Ama şimdi aradan 83 yıl geçmiş Cumhuriyetimizin ilanından hala biz okuma yazma problemi ile uğraşıyoruz,bu cehaletin bir an önce bitirilmesi lazım." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious