6500 askerlik uyuşturucu operasyonu

6500 askerlik uyuşturucu operasyonu.11637
  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Meksika'nın batısındaki uyuşturucu çetelerinin aktif olduğu Michoacan eyaletinde, binlerce askerin katıldığı büyük bir operasyon başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'un emriyle uyuşturucu kartelleriyle mücadele etmek üzere Michoacan'a eyaletine gönderilen 6 bin 500 asker ve polis, havadan helikopter desteğiyle sokaklarda devriye geziyor, marihuana ve Afyon tarlalarını imha ediyor. Donanma da gemileriyle operasyona destek veriyor.

Söz konusu eyaletin en çok şiddet eyleminin meydana geldiği 2 yerleşim birimindeyse zırhlı askeri araçlar ve polis tarafından kontrol noktaları oluşturuldu.

Yerel bir televizyon kanalına açıklama yapan başsavcı Eduardo Medina Mora, operasyonun amacının bölgeyi uyuşturucu çetelerinin denetiminden kurtarmak olduğunu söyledi. Mora, operasyonun salt uyuşturucu patronlarına karşı değil tüm suç yapısına karşı bir savaş olduğunu ve bu savaşı kazanacaklarını belirtti.

Kendisi de Michoacan'lı olan Devlet Başkanı Calderon, pazartesi günü operasyonu açıklarken, askerlerin buradaki Meksikalıların yeniden normal bir şekilde ve huzur içinde yaşamalarına yardımcı olacağını söylemişti.

ABD'ye yönelik kokain, amfitamin ve eroin kaçakçılığında transfer noktası olan Michoacan'da, bu yıl rakip uyuşturucu çeteleri arasındaki mücadele nedeniyle yaklaşık 500 kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Meksika'da, son iki yıl içinde kartel savaşlarındaysa çoğu uyuşturucu çetesi üyesi ve polis olmak üzere 3 bin civarında kişinin öldüğü belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious