68 yaşındaki adam 5 buçuk saatte 45 kilo verdi

68 yaşındaki adam 5 buçuk saatte 45 kilo verdi.16721
  • Giriş : 03.02.2008 / 14:17:00
  • Güncelleme : 03.02.2008 / 14:42:49

Adana'da kiloları nedeniyle yürüyemez hale gelen 68 yaşındaki Aydın Kesler, ameliyatla 45 kilo verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana’da, kiloları nedeniyle yürüyemez hale gelen ve nefes almakta güçlük çeken 68 yaşındaki Aydın Kesler'in vücudundan, 5.5 saatlik ameliyatla 45 kilo yağ alınarak 225 kilodan 180 kiloya düşürüldü

Ameliyatı gerçekleştiren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇÜTF) öğretim üyesi Doç. Dr. Erol Kesiktaş, hastanın vücudunun yüzde 20 küçültüldüğü bir ameliyatın Türkiye’de ilk kez gerçekleştirildiğini söyledi.

Konya’da kendisine ait tavuk çiftliğinde yumurta üretimi yapan 3 çocuk babası Aydın Kesler, 15 yıl önce yakalandığı obezite nedeniyle aşırı kilo alıp son 1 yıldır göbeğinden bacaklarının arasına kadar sarkan yağlar yüzünden yürüyemez hale geldi. 225 kiloya ulaşan Kesler, aşırı kiloya bağlı olarak kalp ve solunum rahatsızlığı da yaşamaya başladı. Eşi ve çocuklarının yardımıyla ihtiyaçlarını giderebilen Kesler, Adana’da oturan ÇÜTF’nde görevli kızı Doç. Dr. Derya Gümürdülü ve damadı Doç. Dr. Yüksel Gümürdülü’yü ziyarete geldiğinde bu hastaneye götürüldü.

Plastik ve Rekastriktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Erol Kesiktaş ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Özalevli, Kesler’in durumuna bakarak, riskli olmasına rağmen ameliyatla yağların alınması gerektiğini kararlaştırdı. Kesler daha sonra kardiyolog, dahiliye ve anestezi uzmanlarından oluşan 9 doktorun katıldığı ameliyata alındı. 5.5 saat süren operasyonla Kesler’in göbeğinden bacak arasına sarkan 45 kilo yağ alındı. Ameliyatın ardından gözlem altında tutulan Kesler, 2 hafta sonra taburcu edildi.

‘YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ OLDUM’

Kendisini yeniden doğmuş gibi hissettiğini belirten Aydın Kesler, fazla kilolarını da diyet yaparak vereceğini söyledi. Yeniden yürüyebildiği için çok mutlu olduğunu anlatan Kesler, “Yağlar bacağımın arasından kayıyordu. Sarkan yağlar yüzünden yürüyemez hale gelmiştim. Nefes alamıyordum, geceleri uyuyamıyordum. Oturduğumda yağlar yerlere değiyordu. Doktorlar ameliyatın riskli olduğunu söylemesine rağmen kabul ettik. Kilom hala fazla olsa da, ameliyatla alınan 45 kilo, kendimi yeni doğmuş gibi hissetmeme neden oldu. Şimdi kendi kendime yürüyebiliyorum. Doktorlarım sayesinde çok iyi oldum. Kendilerine çok teşekkür ediyorum, beni hayata kavuşturdular” dedi.

‘6 AY İÇİNDE ÖLEBİLİRDİ’

Ameliyat ekibinden Doç. Dr. Mehmet Özalevli, hastayı ilk gördüğünde ürktüğünü, bu işin altından nasıl kalkacaklarını düşündüğünü belirterek şunları söyledi:
“Eğer biz bu ameliyata karar vermeseydik, hastanın 6 ay içinde ölme ihtimali vardı. Ayağa kalkmamaktan dolayı damarlar pıhtılaşacak, ciğerler zarar görecek, nefes darlığı yaşayacak ve vücudunda yaralar oluşacaktı. İki karar arasında kaldık. Hastanın solunum ve kalp problemi de vardı. Çünkü hasta bu kiloyu 10 dakikada almadı. Yıllardır aldığı kilolara, vücut bir adaptasyon sağlıyor. Biz bu adaptasyonu bir anda ortadan kaldırıyoruz. Bu süreç çok yakın ve dikkatli takip gerektirdi. Hastaya her an her şey olabilir, hiçbir şeyin garantisi yoktu. Ameliyat bittiğinde hastaya gözünü aç dediğimizde, kendimizi yeniden doğmuş gibi hissettik. Hiçbir problem olmadan bu ameliyatı başarılı bir şekilde sonlandırmak bizi çok mutlu etti. Çünkü dünyada ve Türkiye’de böyle bir ameliyatın yapıldığını duymadık. Hastamız, bize kilo verme sözü verdi. Bu sözünü yerine getirmesini diliyoruz.”
Eşinin zayıflamasına çok sevindiğini belirten 60 yaşındaki Ayşe Kesler ise, “Daha önce iki kişinin yardımıyla bile ayağa kalkamayan, sağa sola dönmekte zorlanan, yürüyemeyen eşim şimdi kendi başına yürüyebiliyor. Bu bizim için çok büyük bir olay. Her şeyine ben yardım ediyordum. Şimdi çok güzel oldu. Artık evde işlerini kendi yapar” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK, DÜNYADA NADİR YAPILIYOR

Ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan Doç. Dr. Erol Kesiktaş da, alınan yağlarla hastanın yüzde 20 oranında küçüldüğünü belirtti. Bugüne kadar Türkiye’de böyle bir ameliyatın yapılmadığını anlatan Doç. Dr. Kesiktaş, şunları söyledi:
“Hasta, geldiği zaman aşırı kilosundan dolayı günlük hayatını ikame ettiremeyen, kendi kendine bakamayan bir durumdaydı. Midesindeki sarkma ve yağlanma nedeniyle kendi başına yürüyemez hale gelmişti. Yaşı ve kilosu itibariyle riskli bir ameliyattı, ama hastanın kısa süre sonra ölme ihtimali de vardı. Bu riski göze alarak, yaptığımız operasyonla karın bölgesindeki 45 kiloluk yağ dokusunu alıp, hastanın günlük işlerini yapabilecek bir duruma getirdik. Bugüne kadar hiç böyle bir ameliyat yapmamıştım. En fazla 6 kilo yağ almıştım. Hayatımda yaptığım en büyük karın bölgesinden yağ alma ameliyatıydı. Bir daha böyle bir ameliyat yapar mıyım, bilemiyorum. Dünyada da bu çapta bir ameliyat çok nadir yapılıyor. Tıp literatüründe böyle bir kayda rastlamadık. Türkiye’de de böyle bir ameliyat yapılmadı. İyi bir tahlil ve bakım sonucu ameliyatı gerçekleştirdik. Şu an hastamızın yaraları iyileşmiş durumda. Ayağa kalkabiliyor, yürüyebiliyor, günlük aktivitelerini yapabiliyor. Durumu gayet iyi.”


VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious