68'liler 40 yıl sonra kürsü işgal ettiler

68'liler 40 yıl sonra kürsü işgal ettiler.14264
  • Giriş : 16.06.2008 / 09:49:00

40 yıl sonraki eylemde marşlar söylendi, sloganlar atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşgal Komitesi Başkanı Bozkurt Nuhoğlu, alkışlarla Hukuk Fakültesi 1 No’lu Anfi’de, kürsüye gelip, “Biz yüzleşmeye ihtiyacımız olduğunu da düşünüyoruz. Baskıcı anlayış 1968’in değişim rüzgârıyla yüzleşmiş değil. Düşmanlık sürüyor...” dedi. Nuhoğlu, bundan 40 yıl önce İstanbul Üniversitesi’ni işgal eden öğrencilerden biriydi. Aynı dönemde işgale katılan arkadaşlarıyla birlikte dün yine üniversitede yine aynı amfideydiler. Nuhoğlu, 40 yıl sonra gelen buluşmanın nedeni için “40 yıl sonra demokrasi için, insan hakları için, demokratik üniversite için yeniden buradayız..” Derken amfide alkışlar yankılandı....

Amfidekiler Deniz Gezmiş ve arkadaşları adına saygı duruşunda bulundu. İşgal Komitesi başkanlarından Kemal Bingöllü, anılarını anlattı. Sıra sanatçı Rahmi Saltuk’un türkülerini dinlemeye gelmişti. Saltuk, “Bu kürsüde ders verilir. Biz 68’de bunu bozduk. Türkü söyledik, şiir de okuduk. Şimdi de söyleyeceğiz” diyerek Drama Köprüsü’nü söylemeye başladı. 68’liler marşlar ve sloganlarla ‘eylem’lerine devam etti.

Yine gerginlik çıktı!

Konuşmalar bitince ‘yeni öğrenciler’ bugünü konuşmak istedi ve rektörü eleştirdi. Atatürkçü bir grup ise eleştirilere sinirlendi. Amfide eski ve yeni öğrenciler hararetli bir tartışmaya başladı. Yenilerin bir kısmı “Bizim 68’imiz Deniz Gezmiş’ti. Siz değilsiniz” diye bağırdı. Sessizlik sağlanamayınca salon boşaldı. Karşıt görüşlü öğrenciler arasındaki tartışma dışarıda arbedeye dönüştü.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious