6'ncı Berlin Türk Filmleri Haftası başladı

6'ncı Berlin Türk Filmleri Haftası başladı.9924
  • Giriş : 04.04.2008 / 23:18:00

Almanya'nın başkenti Berlin'de 6'ncı Türk Filmleri Haftası, ''Mutluluk'' adlı filmin gösterimiyle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Tiyatro Aktuel Berlin" tarafından düzenlenen Berlin Türk Filmleri Haftası'nın açılışı "Delphi Filmpalast am Zoo" sinemasında yapıldı.

Açılışa, sanatçı Zülfü Livaneli, Berlin eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit, Berlin Başkonsolosu Ahmet Nazif Alpman, Yeşiller Partisi Avrupa Parlamentosu üyesi Cem Özdemir, Sol Parti Alman Federal Meclisi üyesi Hakkı Keskin, Berlin eyalet meclisi üyeleri Özcan Mutlu ve Bilkay Öney ile aktör Bülent Sharif ve çok sayıda sinemasever katıldı.

Açılışta Türk Filmleri Haftasına katkı ve desteklerinden dolayı, Wowereit'a ödül verildi.

Başkonsolos Alpman, burada yaptığı konuşmada, Berlin Türk Filmleri Haftası'nın 6. kez düzenlendiğine işaret ederek, bu etkinliğin böylelikle "Berlin'in kültür takviminde" yerini aldığını belirtti.

Türk filmlerinin ilk kez bu yıl 3 sinemada birden gösterileceğine dikkati çeken Alpman, bunun da Türk filmlerinin önemini ve kalitesini ortaya koyduğu gibi sinema sevenlerin bu tür etkinliklere ilgisinin arttığını da gösterdiğini ifade etti.

Türk filmlerinin son yıllarda dünya genelinde gösterilmeye başladığını ve uluslararası alanda ödüller aldıklarını kaydeden Alpman, yeni nesil yapımcıların cesur bir şekilde her konuda film yaptığını sözlerine ekledi.

Wowereit da, Türk Filmleri Haftasının çok başarılı bir şekilde yapıldığını ve bunun sürmesini dilediğini ifade ederek, "Film metropolü Berlin'de bu festivalin de yapılmasına seviniyorum. Berlinliler, bu hafta Türk filmlerini izleme şansı bulacak" dedi.

Berlinale Film Festivalinde de Türk filmlerinin panorama kategorisinde ve diğer kategorilerde gösterildiğini hatırlatan Wowereit, Türk filmlerinin çok kaliteli olduğunu göstermek, Türkiye'deki filmleri tanıtmak amacıyla bu film haftasının önemine dikkat çekti.

Wowereit, etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti ve kendisinin de Türk Filmleri Haftasını desteklemeyi sürdüreceğini kaydetti.

Livaneli de, "Mutluluk" filminin gösteriminden sonra yaptığı açıklamada, film haftalarının çok önemli bir işlev gördüğünü belirterek, "Çünkü büyük kitlelere Türk filmlerini Türk sineması tanıtıyor. Sinema da ülkeyi, kültürü tanıtıyor. Sinema sanatı geniş kitlelerle ilgili olduğu için, biz de hep az tanınmaktan şikayet ettiğimiz için, bu tanıtımımızda en büyük rolü oynayan filmler oluyor. Aldığımız reaksiyondan memnunuz. Ben de elimden gelen katkıyı vermek istiyorum" dedi.

Türk filmlerinin geliştiğini, İstanbul ve Antalya festivallerinin de buna çok büyük katkısı olduğunu ifade eden Livaneli, Türk sinemasının uluslararası bir boyut kazandığını sözlerine ekledi.

Özdemir de, Türk sinemasının Avrupa'da ve dünyada çok güzel filmler yapabileceğine şahit olduğunu, bunun güzel bir gelişme olduğunu ve insanı mutlu ettiğini söyledi.

Berlin'de 12 Nisan'a kadar sürecek Berlin Türk Filmleri Haftasında filmler 3 ayrı sinemada izlenebilecek. "Bayrampaşa" adlı film, çok sayıda Türk mahkumun da bulunduğu Berlin Tegel Cezaevinde de gösterilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious