6'ncı Kudüs Konferansı toplandı

6'ncı Kudüs Konferansı toplandı.22711
  • Giriş : 12.10.2008 / 22:08:00

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Kudüs konferansı bugün başladı. Konferansa 46 ülkeden 300’e yakanı Şii ve Sünni düşünür iştirak ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası Kudüs Müessesesi tarafından Katar'ın Başkenti Doha'da düzenlenen Kudüs konferansına 46 ülkeden 300 kadar Şii ve Sünni şahsiyet katılıyor. Katılımcılar arasında Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı ve Avrupa Fetva ve Araştırma Konseyi Başkanı Dr. Yusuf el-Karadavi ve İran İslam Cumhuriyeti Ruhani Lideri Ali Hamaney'in müsteşarı Dr. Ali Ekber Velayeti de var.

Konferansa Şii-Sünni konusunun gölgesi düşmemesi için gerekli tedbirlerin alınacağını söyleyen Uluslararası Kudüs Müessesesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Hizbullah Politbüro üyesi El-Hac Hasan Hadrac düzenlediği basın toplantısında Sünni ve Şii âlimler arasındaki söz düellosunu sona erdirmek için müessesenin yoğun çaba harcayacağını kaydetti. Cumartesi günü başlaması beklenen konferans katılımcılar arasında uygun bir iklimin oluşması için bugüne ertelenmişti.

Müessese'nin bu Şii-Sünni konusunu yakından takip ettiğini kaydeden el-Hac konunun gündemden düşmesi için ilgili taraflarla temas kurmayı kararlaştırdıklarını açıkladı. Ümmetin birliğiyle Sünni ve Şiilerin bağlı olduğu Kudüs Müessesesinin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için böyle bir girişimin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan el-Hac basın yayın organlarını müessesesinin yolunu izlemeye çağırdı.

Kudüs müessesesinin öncelikli alanlarından birisinin vahdet olduğunu yineleyen el-Hac, tehlikeleri bertaraf etmek için birliğin çok hayati olduğuna inanıyoruz. Zira mevcut bölünme Kudüs müessesesinin çabalarını baltalıyor. Müessesenin tüm çabası mezhep ya da etnik farklılıkları bir kenara bırakarak tüm ümmeti bir araya getirmektir.

Timeturk'ün elde ettiği bilgilere göre konferansta mezhep konusu da ele alınacak. Kudüs konferansına katılan en önemli şahsiyetler arasında Cezayir Kurtuluş Cephesi eski genel sekreteri Abdulhamid Mehri, Suriye Devlet Başkanı müsteşarı Büseyna Şaban, İsrailli Arapların liderlerinden Azmi Bishara, Arap Ulusal Konferansı eski genel sekreteri Muin Beşur, Kudüs Patriği Atallah Hanna ve bazı Filistinli grupların temsilcileri de var.

Şİİ KANADINDAN ÜST DÜZEY KATILIM

Uluslar arası Kudüs Müessesesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Dr. Ali Ekber Velayeti ile İçişleri Eski Bakanı Ali Ekber Muhteşemi'nin konferansa katılması Dr.Yusuf el-Karadavi'nin başını çektiği Sünni âlimlerle Sünni-Şii dosyasını ele almak ve iki mezhebin en önde gelen âlimleri arasında süre giden demeç savaşına son vermek için iyi bir fırsat olacağını kaydetti.

Öte yandan Katar'da yayın yapan el-Arab gazetesi konferansı düzenleyen komiteden üst düzey bir yetkilinin şu sözlerine yer verdi: “Bazı Şii liderler, geçtiğimiz eylül ayı sonunda Arap ve İslam ülkelerinde Şiiliğin yayılmasına karşı uyarılarda bulunan Yusuf el- Karadavi'ye verdiği cevapta hakaretamiz bir üslup kullanan Mehr haber ajansının tutumundan rahatsızlık duymaktadırlar.”

Aynı kaynağa göre Şii liderler el-Karadavi ile bazı konularda yaşanan görüş ayrılıklarının kişisel bir takım davalara dönüşmemesi gerektiğine inanıyor.

Söz konusu bu kaynağa göre Şii otorite Muhammed Hüseyin Fadlullah'ın el-Karadavi'nin sözlerine karşı herhangi bir tepki vermek yerine sorunu sakin ve bilimsel bir üslupla ele alma kararı aldığını açıkladı. Aynı kaynak konferans esnasında bu konunun ayrıntılı olarak gündeme alınabileceğini ve bu tür sıcak konular için bir çözüm formülü üzerinde görüş birliğine varılabileceğini söyledi.

Kudüs Müessesesi'ne karşı olmasıyla bilinen ABD'nin konferansa ilişkin tepkisinin ne olacağı şeklindeki soruya el-Hac Hasan şunları söyledi: Kudüs Amerika'dan da Amerikan siyasetinden de büyüktür. Dolayısıyla Amerikanın ne yaptığı önemli değildir. ABD'nin zaten Kudüs müdafilerini methedecek hali yok”

El Hac'a göre “Kudüs için en büyük tehlike İsrail'in burayı Yahudileştirmek, Kudüs'ün Arap ve İslami kimliğini yok etmek ve ahaliyi sürmek için harcadığı yoğun çabalardır.”

Bu tehlikeyle mücadele etmek için Filistinlilerin evvela kendi aralarında birleşmeleri gerektiğini vurgulayan el-Hac Hasan Filistin cephesinde cereyan hayırlı girişimleri övdü.

KUDÜS MÜESSESESİ BÜYÜYOR

Öte yandan Uluslar arası Kudüs Müessesesi Genel Sekreteri Dr. Muhammed Ekrem Adluni müessesenin Filistin, Suriye, Güney Afrika, Cezayir, Mısır, Lübnan, Sudan, Yemen ve İran'da bulunan dokuz şubesinin yanı sıra Katar'da da bir şube açma kararı aldığını, şube açma planları arasına Kuveyt, Türkiye, Endonezya ve Malezya'yı da aldıklarını açıkladı. Adluni en büyük amaçlarının “Gelin Küdus'u beraber inşa edelim” sloganıyla müesseseyi kıtalar arası bir kurum haline getirmek olduklarını söyledi.

Kudüs'ü bekleyen Yahudileştirme tehlikesine dikkat çeken el-Adluni 2010 yılının Yahudileştirme ve Mescidi Aksa'yı bölme girişimi için hayati bir yıl olacağını Kudüs'ün bölünmesi halinde yukarı bölümün Müslümanlara aşağı bölümün de Yahudilere ait olacağını söyledi.

Dr. Adluni 6. Kudüs Konferansına Arap Ligi Birliği, İslam Konferansı Örgütü ve Ulusal Konferans Örgütü'nün yanı sıra Hıristiyan ve Müslüman bir çok dini liderin katılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Konferansta aşağıdaki konuların ele alınması bekleniyor:

- Katar girişimi çerçevesinde Kudüs Kulesi Projesinin yeniden canlandırılması ve aktif hale getirilmesi, gelirleri hizmet, sağlık ve eğitim projelerine gidecek bir Kudüs Vakfı'nın kurulması

- Pazar günü Kudüs için yapılabilecek projelerin ele alınacağı bir Kudüs Gecesi'nin düzenlenmesi

- Kudüs'e belli dönemlerin değil her zamanın davası gözüyle bakmak ve bu gerçeği tüm Müslüman ülke ve bireye belletmek

- Kudüs'e hizmet edecek resmi ve gayri resmi çevreler arasında gerekli koordinasyonun sağlanması için Katar'da bir şube açılması

- Kudüs Müessesesi 21-23 Ocak 2000'de Beyrut'ta düzenlenen III. İslami Ulusal Konferans'ta alınan bir kararla kuruldu. Müessese ilk konferansını 30 Ocak 2001 yılında düzenledi.

Müessese beşinci konferansını geçen yıl Cezayir'de düzenlemişti. Konferansta Kudüslüler için faydalı olması düşünülen 34 milyon dolar tutarında 60 projenin 18'i tamamlandı. Sağlık, eğitim ve konut alanındaki bu projelerden tamamlanan kısmın tutarı 8 milyon doları buluyor.
Kudüs Müessesesi 30 ülkeden 180 kişilik kurucu heyeti temsilen sekreterler heyeti tarafından yönetiliyor. Üyeleri Müslüman ve Hıristiyanlar dünyasından âlimler, siyasiler, düşünürler, kanaat önderleri ve dini otoritelerden oluşuyor.

Heyet başkanlığını Dr. Yusuf el-Karadavi yürütürken başkan yardımcılıklarını İran Parlamentosu Reformcu Kanat eski Başkanı Ali Ekber Muhteşemi ve Lübnan eski içişleri Bakanı Bishara Mirhej yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*