6'ncı Orhan Asena Tiyatro Festivali

6'ncı Orhan Asena Tiyatro Festivali.10183
  • Giriş : 16.04.2008 / 20:44:00

Diyarbakır Devlet Tiyatrosunca (DDT) düzenlenen ''6'ncı Orhan Asena Tiyatro Festivali'' başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DDT'nin Diyarbakırlı tiyatro adamı Orhan Asena anısına adanan ve bu yıl 15-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak "6. Orhan Asena Tiyatro Festivali", Ankara Devlet Tiyatrosu'nun "Bir Mahalle Ki" oyunuyla tiyatroseverleri selamladı.

Oyunun sahnelenmesinden önce DDT binası önünde 4-1 adlı müzik grubu konser verdi.

Daha sonra ADT'nin Münir Canar'ın yazıp yönettiği oyunun dekor tasarımı Güven Öktem, kostümleri Sevgi Türkay, ışık tasarımı Zeynel Işık, dans düzeni Hakan Odabaşı ile Nilgün Bilsel, müzikleri de Kemal Günüç'e ait "Bir Mahalle Ki" oyunu izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Fikret Ergin, Aydın Uysal, Sabri Özmener, Neşet Erdem, Levent Şenbay, Nejat Armutçu, İsmet Numanoğlu'nun da bulunduğu geniş kadronun rol aldığı oyun büyük beğeni topladı.

Oyunun ardından DT Bölge Koordinatörü İskender Altın, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya, Vali Mutlu'da ADT oyuncularını tebrik ederek plaket verdi.

Festivalde 9 tiyatro topluluğu toplam 15 temsille seçkin eserlerini Diyarbakırlı sanatseverlerle buluşturacak.

Festival, Van Devlet Tiyatrosu "Akide Şekeri", DDT "Yedi Kocalı Hürmüz" ile "Dünyanın Eski Zamanlarında", tek kişilik gösterisiyle Sunay Akın, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu "Gözü Kara Alaturka", İzmir Devlet Tiyatrosu "Bir Garip Orhan Veli", Semaver Kumpanya "Memonun Önlenemez Yükselişi" oyunlarıyla devam edecek.

Festival, 30 Nisanda Semaver ve Kumpanya'nın "Semaver ve Kumpanya" oyunuyla sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious