7,5 milyon kişi kayıt dışı çalıştırılıyor

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye'de resmi olmayan rakamlara göre 7,5 milyon kişinin kayıt dışı çalıştırıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kamu-Sen Sakarya Şubesi'ni ziyaretinde konuşan Kamu-Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş, ülkenin en önemli sorunlarının başında kayıt dışı istihdamın geldiğini söyledi. Türkiye'de resmi olmayan rakamlara göre, 7,5 milyon kişinin kayıt dışı çalıştırıldığını belirten Yokuş, kayıt dışı istihdamın mutlaka önlenmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Türkiye'de 1 milyon kaçak işçinin istihdam edildiğini anlatan Yokuş: "Bu ülkede 1 milyon kaçak işçi istihdam ediliyor. Ama hükümet bununla ilgili hiçbir tedbir almıyor. Bu kaçak işçiler ülkeden çıkarılsa 1 milyon gencimize iş doğacak. Kim olursa olsun, kaçak istihdamın önüne geçilmeli. Hükümet bunla ilgili hiçbir tedbir almıyor. Bu birilerinin işine geliyor. işsizliğin en önemli sebeplerinden biri bu ve bunun önüne geçilmeli. Gençlerimiz, (asgari ücretle ne iş bulabilirsem çalışırım) der hale gelmiştir. Bu çok acıdır. Bunlara çare bulmamız lazım. Hükümet sağolsun istihdam yaratmak yerine odun kömür dağıtmayı, ekmek dağıtmayı bir şey zannediyor.Gelişmiş ülkelerde 4 çalışana 1 emekli düşüyor. Türkiye'de ise 1.7 çalışana 1 emekli düşüyor.Sosyal güvenlik reformu yapıyoruz ve sosyal güvenlik açıklarından bahsediyoruz. Kayıt dışı istihdam önlenebilse, sosyal güvenlik açıkları ortadan kalkacak. 4 çalışanın kesintiler bir emekliyi karşılayacak. Zaten sosyal güvenlik açıklarının en büyük nedeni de bu. Yani 1.7 aktif çalışan var, 2 bile değil. Bir kişide emekli parası alıyor. O da onu karşılamıyor. O bakımdan asgari ücretin vergi dışı bırakılması, hatta asgari ücrette işveren payının düşürülmesinden yanayız. Bugün asgari ücretle çalışanın eline 380 YTL zor geçiyor. Ama 380 YTL dışında bu şahsın işverene maliyeti 600-650 YTL'ye geliyor. Asgari ücret vergi dışı bırakılarak, işveren payının düşülmesi teşvik edilmeli. Kayıt dışı istihdam ortadan kaldırılmalı. Kayıt dışı çalışanın emekliliği yok demektir.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious