7,8'lik Sichuan depreminde binlerce kişi öldü FOTO

7,8'lik Sichuan depreminde binlerce kişi öldü FOTO.22177
  • Giriş : 14.05.2008 / 00:37:00
  • Güncelleme : 14.05.2008 / 10:06:45

Çin'i dün vuran 7.8 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12 bine yükseldi. Çin'de objektiflere takılan kareler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ÜLKEDEKİ SON GELİŞMELER

- Çin Başbakanı Wen Jiabao, depremin en çok etkilendiği Wenchuan'a giden bütün kapalı yolların bir an önce açılması emrini verdi.

- Resmi haber ajansı Xinhua, son 30 yıldır bölgenin en şiddetlisi olan depremin yıktığı bölgelere aşırı yağışlar ve kapalı yollar nedeniyle ulaşılamadığını bildirdi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, kurtarma ekiplerinin Wenchuan'a paraşütle indirilmesi emri yayınladı. Wenchuan'a giden yolların çökmesi ve yollara kayaların yuvarlanmasının yanı sıra olumsuz hava koşulları 112 bin nüfuslu bölgeye ulaşılmasını zorlaştırıyor.

- Wenchuan'da nesli tükenme tehlikesi altında olan 60 pandanın durumunun iyi olduğu, 100 tanesinin ise kayıp olduğu anlaşıldı.- Dujiangyan kentinde tam bir insanlık dramı yaşanıyor. Binaların büyük bir kısmının çöktüğü ve sokaklarda cesetlere rastlandığı aktarıldı. Burdaki bir okulun 420 öğrencisinden 100 tanesinin enkaz altında çıkarıldığı belirtildi.- Mianzhu şehrinde 1500 kişinin öldüğü ve en az 10 bin kişinin toprak altında kaldığı, Beichuan ilçesinde de 1000 kadar öğrenci ve öğretmenin çöken lise binasının enkazı altında olduğu bildirildi.- Shifang kentinde iki kimyasal fabrika yıkıldı ve büyük oranda sıvı amonyak sızıntısı yaşanıyor. Burada 600 kişi yaşamını yitirirken, 2 bin 300 kişinin halen enkaz altında olduğu belirtiliyor.- Komşu eyalet Gansu'da 189, Shaanxi'de 92 kişinin yaşamını yitirdiği duyuruldu. Chongqing kentinde bir okulun tamamen yıkıldığı beyan edildi.

- Resmi China Daily gazetesi manşetinde, ''Dünyanın yerinden oynadığı gün'' ifadesini kullandı.- Tayvan, Çin'e yardım ekibi göndermeyi teklif etti. Tayvan Başbakanı Chang Chun-hsiung, yaptığı açıklamada, ''ihtiyaçları olan gerekli bütün yardımı sağlamak için elimizden geleni yapacağız'' dedi. Chang, Çin'deki yetkililerle ekibin gönderilmesinin planlanması gerektiğini söyledi.

ÇİN'DEKİ deprem BÖLGESİNE İLK KURTARMA EKİBİ ULAŞTIÇin'in Sichuan eyaletinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin merkezi olan Vançuan ilçesine ilk kurtarma ekibi ulaştı.

Şinhua ajansının haberine göre, felaketten 24 saat sonra bölgeye gelen ilk kurtarma ekibi 1300 askerden oluşuyor.Vançuan ilçesinde deprem nedeniyle telefon hatları kesik, yollar kapalı.

Bu arada, Çin Çevre Bakanlığı, olası bir çevre felaketinin önlenmesi için başta nükleer santraller olmak üzere kimya tesisleri, çimento fabrikaları ve diğer "hassas" tesislerin güvenliğinin sağlanması amacıyla depremden etkilenen bölgelere uzmanlardan oluşan ekip gönderme kararı alındığını belirtti.Çin Kızılhaçı ise acil olarak çadır, battaniye, gıda, içme suyu ve ilaca ihtiyaçları bulunduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı da büyük miktarda kan ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, kan bağışında bulunulması çağrısında bulundu.Öte yandan Filipinler, doktor, hemşire ve psikologlardan oluşan bir sağlık ekibini en kısa zamanda Çin'e göndereceğini bildirdi.

KURTARMA EKİPLERİ DEPREMİN MERKEZİ VANÇUAN'A PARAŞÜTLE İNECEK

Çin'in Sichuan eyaletinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin merkezi olan Vançuan ilçesine ulaşmak için her yol deneniyor.Hava Kuvvetleri Komutanlığı, kurtarma ekiplerinin ilçeye paraşütle indirilmesi emri yayınladı. Vançuan'a giden yolların çökmesi ve yollara kayaların yuvarlanmasının yanı sıra olumsuz hava koşulları 112 bin nüfuslu ilçeye ulaşılmasını zorlaştırıyor.

Woolong Panda Koruma ve Araştırma Merkezi'nde bulunan pandaların depremde zarar görmediği, ancak bu merkezi gezmeye giden 15 İngiliz turistten haber alınamadığı bildirildi.

Yeni Çin Haber Ajansı, yetkililerin açıklamasına dayanarak deprem sırasında Aba Tibet Özerk İli'nde 2 binden fazla turist bulunduğunu ve Maoşien ilçesinde bir yolcu otobüsünün toprak altında kalması sonucu 37 turistin öldüğünü bildirdi. Woolong bölgesindeki üç kasabada yaşayan 60 bin kişiden DE haber alınamadığı açıklandı.Mianzhu şehrinde 1500 kişinin öldüğü ve en az 10 bin kişinin toprak altında kaldığı, Beiçuan ilçesinde de 1000 kadar öğrenci ve öğretmenin çöken lise binasının enkazı altında olduğu gelen haberler arasında.

Depremin etkisi Çin piyasalarında görülmeye başladı. Şanghay borsası güne yüzde 3,03, Shenzhen borsası da yüzde 3,33'lük düşüşle başladı. Şanghay borsasında işlem gören 45, Shenzhen borsasında ise 21 Sichuan ve Çongçing merkezli şirket faaliyetlerini durdurdu.

Çin'de ve ülke dışında İngilizce yayımlanan resmi China Daily gazetesi manşetinde, ''Dünyanın yerinden oynadığı gün'' ifadesini kullandı. Çin Merkezi televizyonu CCTV ise bölgeden bağlantı ve görüntüler eşliğinde yaptığı yayınını aralıksız sürdürüyor.TAYVAN KURTARMA EKİBİ GÖNDERECEK

Öte yandan Tayvan, Çin'e yardım ekibi göndermeyi teklif etti. Tayvan Başbakanı Chang Chun-hsiung, yaptığı açıklamada, ''ihtiyaçları olan gerekli bütün yardımı sağlamak için elimizden geleni yapacağız'' dedi. Chang, Çin'deki yetkililerle ekibin gönderilmesinin planlanması gerektiğini söyledi.Sık sık deprem yaşanan Tayvan'da kurtarma operasyonlarında tecrübeli uzmanlar bulunuyor.

Depremin olduğu gün seyahat acenteleri 2 binden fazla Tayvanlı turistin bölgede olduğunu belirtti ancak turistler arasında ölü ya da yaralı olduğuna ilişkin henüz bir bilgi bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious