7 aylık bebeğin böbreği hayat verdi

7 aylık bebeğin böbreği hayat verdi.13126
  • Giriş : 20.02.2009 / 16:35:00

Antalya'da yaşamını yitiren 7 aylık bebeğin böbreği, 8 yaşındaki bir çocuğa nakledildi. Nakil, en küçük kadavra donör kaynaklı böbrek nakli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçtiğimiz günlerde 77 yaşındaki bir böbrek hastasına organ nakli gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi, bu kez beyin ölümü gerçekleşen 7 aylık R.K. isimli bebeğin böbreğini 8 yaşındaki Rabia Yaycı'ya nakletti. Nakil, en küçük kadavra donör kaynaklı böbrek nakli olurken, küçük Rabia'nın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

BÖBREĞİN İKİSİ DE NAKLEDİLDİ

Böbrek boyutları çok küçük olduğu için iki böbreğin tek alıcıya nakledildiğini belirten Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, "Merkezimiz son yıllarda dünyada en fazla nakil yapan kurum oldu. 359 nakille geçtiğimiz yıl kendimize ait olan rekoru kırdık. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en yaşlı hastasına nakil yaparken, son olarak 7 aylık R.K. isimli bebeğin böbreğini, 8 yaşındaki Rabia'ya naklederek en küçük kadavra donör kaynaklı nakli gerçekleştirdik. Rabia'nın genel sağlık durumu iyi. Takibi devam ediyor" diye konuştu.

AĞABEYİ DE BÖBREK HASTASI

Rabia'nın 1.5 yıl önce böbrek yetmezliği çekmeye başladığını anlatan babası Enver Yaycı ise, "Rabia henüz diyalize girmemişti, ama doktorları iki böbreğinin de iflas etmek üzere olduğunu söylemişti. Organ nakli için sıraya yazılmıştık. Kızım organ bağışı sayesinde sağlığına kavuştu. Herkesi nakil yapmaya çağırıyorum" dedi. Rabia'nın ağabeyinin de böbrek hastası olduğunu söyleyen Enver Yaycı, "Onun da nakli yakın bir zamanda olacak. Çok mutluyum. Evlatlarım bana bağışlandı" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*