7 aylık bebek ilaç olmadığı için öldü

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Bursa Eczcılar Odası Genel Sekreteri Kıvanç Atmaca, Immunglobulin adlı bağışıklık sistemini destekleyici ilacın bulunmaması nedeniyle 7 aylık bir bebeğin geçen hafta öldüğünü iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bağışıklık sistemi çalışmayan hastaların tedavisinde kullanılan Immunglobulin adlı ilacın, Sağlık Bakanlığı tarafından yeterince ithal edilmemesi nedeniyle büyük sıkıntı çekildiğini belirten Bursa Eczacılar Odası Genel Sekreteri Kıvanç Atmaca, Bursa'da geçen haziran ayında 1,5 yaşındaki Kaan Demirci'nin ölümünün ardından, geçen hafta da Yenişehir İlçesi'ne bağlı Uluköy'de oturan Naciye ve Hamza Amaç çiftinin 7 aylık bebekleri Şahin'in öldüğünü açıkladı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören bebeğin ölümü, diğer hasta ve aileleri arasında endişeye neden oldu.

Bu ilacı ithal eden firmalarla görüştüklerini, fakat ilacın en erken yıl sonunda geleceği yanıtını aldıklarını açıklayan Atmaca, “Bursa'da bulunan hastalarımız büyük risk altında. Her an yeni ölümler meydana gelebilir. Daha kaç ölüm vakası yaşamamız gerekiyor ki bu sorun çözülsün. Hastaların durumu giderek ağırlaşıyor” diye konuştu.
Kıvanç Atmaca, “Bursa'da aylık 2 bin gram ilaç gerekiyor. Ancak şu anda acil olarak bin 160 gram ilaç şart. Bu hafta sadece 75 gram ilaç bulabildik. Önümüzdeki hafta bunu da bulabileceğmizi sanmıyorum. Yetkililer bu konuya daha duyarlı davranmalılar. Farklı gerekçeler sunuluyor. Ancak diğer ülkelerde niçin böyle bir sıkıntı yaşanmıyor” dedi.

‘BEBEĞİM GÖZLERİMİN ÖNÜNDE ERİYOR'

60'a yakın hastanın bu ilacı beklediği Bursa'da, doğuştan bağışıklık sistemi çalışmayan 20 aylık Muhammed Tunç'un annesi Elif Tunç, şunları söyledi: “Ne yapacağımı bilemiyorum. İnanılmaz bir çaresizlik içinde bekliyoruz. Her ay almamız gereken ilacı 15 günde bir alabiliyoruz. Bebeğim gün geçtikçe kötüye gidiyor. doktor ilaç gelmedİği taktirde her an her şeyin yaşanabilecğini söyledi.”

Tunç, “Oğlumun ilaçları olmadığından hastalanmasını engellemek için boş bir odada yanlız bırakıyoruz. Direnci gittikçe düştü. Ateşi yükselmeye başladı. Nefes darlığı yaşıyor. Birileri yardım etsin lütfen. Çocuğumun bu hastalıktan kurtulmasının tek çaresinin ilik nakli. Bundan dolayı ikinci bebeğime hamileyim. Eğer uyum sorunu yaşanmazsa doğacak bebeğimden ağabeyine ilik nakli yapacağız. Tek çaremiz bu. Ama şu anda yaşaması için ilaç gerekiyor” dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious