7 bin adet sahte 1 YTL ele geçirildi

7 bin adet sahte 1 YTL ele geçirildi.17458
  • Giriş : 19.12.2007 / 22:55:00

İstanbul'da yapılan sahte para operasyonunda, 7 bin adet sahte madeni 1 YTL ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Paraların Tuzla ve Pendik'teki hatlı minibüslerde piyasaya sürülmek istendiği iddia edilirken, şebekenin para basmak için Ankara'dan da sipariş aldığı tespit edildi.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Sahtecilik Büro Amirliği dedektifleri, gelen bir ihbarı değerlendirerek Tuzla'da bir işyerine operasyon düzenledi. Operasyonda sahte para imalathanesini ortaya çıkaran polis, aralarında organizatörlerin de bulunduğu 5 kişiyi gözaltına aldı. İşyerinde yapılan aramalarda ise 3 adet sahte para basım makinesi ile 7 bin adet sahte madeni 1 YTL ele geçirildi.

Şebeke lideri Güner Ö.'nün önderliğinde hareket eden organizatörlerden Mehmet K. ile Mustafa A.'nın, matbaada bastıkları sahte paraları piyasaya sürmek üzere M.Ç. adlı dağıtıcıya verdikleri, M.Ç.'nin de sahte paraları 50 YKr'ye Tuzla ve Pendik'teki minibüs hattı kahyası H.A.'ya sattığı belirlendi. Kahya H.A.'nın ise bunu 75 YKr bedelle minibüs şoförlerine pazarladığı anlaşıldı.

Paraların ufak miktarda olduğu için dikkatlerden kaçabilmesi ve piyasaya sürmek açısından ciddi sorunla karşılaşılmaması nedeniyle kalpazanların bir günde 10 bin adet sahte 1 YTL bastıkları ortaya çıktı. Tanesi 25 YKr'ye mal olan paraların piyasaya 50 ile 75 YKr'ye satıldığı belirtildi. Şebekenin Ankara ve çevre illerden de sahte para basmak için sipariş aldığı tespit edildi. Operasyonun hızlandırılmasındaki nedenin ise Ankara'dan 50 bin adet 1 YTL siparişinin verilmesi olduğu öğrenildi.

Şebekenin aldığı siparişi basmadan operasyon düzenleyen polis, 5 kişiyi yakaladı. Yetkililer, kalpazanlardan sahte para temin eden minibüs sürücüleri için soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Emniyette işlemleri tamamlanan zanlılar, bugün Tuzla Adliyesi'ne sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious