7 bin ton kömür dağıtılacak

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ihtiyaç sahiplerine 7 bin ton kömür dağıtacaklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güler, dağıtılan kömürlerin ise 15 bin tona ulaştığını aktardı. Yaptıkları yatırımlar ve hizmetlerle artık geçmişle değil kendileriyle yarıştıklarını ifade eden Güler, "Bundan sonra rakibimiz kendimiziz." dedi.

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Adana'ya gelen Güler, Vali Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Güler, "Adana'ya 55 milyon dolar doğalgaz yatırımı yaptık. Şimdi de ilave yatırımlar yapıyoruz. İlde baraj yatırımları son derece önemli. Yedi Göze Barajı dönüm noktası olacak. Bu bağlamda çalışmalarımız aralıksız sürüyor." dedi. Aşağı Seyhan Sulama Projesi'nin yüzde 53'ünün 50 yılda tamamlandığını belirten Bakan Güler, 3 yıl içerisinde çalışmaların tamamlanacağını kaydetti. Bakan Güler çalışmaların bitmesinin ardından 38 bin hektarlık alanda sulama yapılacağını kaydetti.

Elektirikle igili meselelerin halledilmesi için üretim, iletim ve dağım A.Ş.'lerin genel müdürlüriyle geldiklerini aktaran Güler, özellikle anız yangınlarının elektirik iletiminde büyük sıkınıtılara neden olduğunu söyledi. Güler, zaten yasak olan anız yakma olayında vatandaşların duyarlı olmasını istedi. Güler, "Elektirik yatırımlarıyla ilgili 3.5 yıllık dönemde 150 milyon YTL harcadık. DSİ'ye gönderilen 4 milyon YTL, 20 milyon YTL'ye çıkarıldı." şeklinde konuştu. Samsun Ceyhan projesinin bölge illere de büyük katkı sağlayacağını aktaran Güler, "Bakü Tiflis Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı 4 milyar dolara malolacakken biz 1.4 milyar dolara tamamladık. Hazinenin ayırdığı 300 milyon doları da kullanmadık." ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Bakan Güler, Vali Kıraç'ı ziyaretinin ardından önce Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı; ardından da AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek Başkan Mustafa Attaroğlu ile görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious