'7 harika'yı sen belirle

  • Giriş : 04.07.2007 / 13:50:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 16:19:19

Türkiye'den Ayasofya'nın da yarıştığı "Dünyanın Yeni Yedi Harikası", 07.07.07'de Portekiz'in başkenti Lizbon'da tüm dünyaya duyurulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın 7 harikasının bulunduğu liste yenileniyor. Türkiye'den Ayasofya'nın da yarıştığı "Dünyanın Yeni Yedi Harikası", 07.07.07'de Portekiz'in başkenti Lizbon'da tüm dünyaya duyurulacak.

2005 yılında, dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan 77 tarihî yapı arasında yapılan oylama sonucu, aralarında Ayasofya'nın da bulunduğu 21 yapı finale kaldı. Söz konusu 21 yapının içinden, tüm dünyanın oyları ile katılabildiği bir sistem kurularak, yeni 7 harika seçiliyor.

Türklerden oy kullanmasını isteyen bakanlık yetkilileri, Ayasofya'nın listeye girmesinin Türkiye'nin tanıtımı açısından önemli olduğuna işaret etti. Oylamanın resmî sonuçları Lizbon'da 7 Haziran 2007 tarihinde büyük bir gösteri eşliğinde açıklanacak.

Deklarasyon törenine, Jennifer Lopez, Hilary Swank, Cristiano Ronaldo, Ben Kingsley, Jose Carreras ve Neil Armstrong gibi sanat, spor ve bilim dünyasının önde gelen isimleri de katılacak.

Yeni listeye girmek için Türkiye ile birlikte şu ülkeler yarışıyor:

Yunanistan (Acropolis Antik Kenti), İspanya (Elhamra Sarayı), Kamboçya (Angkor Tapınakları), Meksika (Piramit), Brezilya (Redeemer Heykeli), İtalya (Kolezyum), Şili (Easter Adası Yapıları), Fransa (Eyfel Kulesi), Çin (Çin Seddi), Japonya (Kiyomizu Tapınağı), Rusya (Kremlin Sarayı), Peru (Machu Picchu Antik Şehri), Almanya (Neuschwanstein Kalesi), Ürdün (Petra Antik Kenti), Mısır (Giza Piramidi), ABD (Özgürlük Heykeli), İngiltere (Stonehenge Kalıntıları), Avustralya (Opera Evi), Hindistan (Tac Mahal), Mali (Timbuktu Antik Kenti).

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious