7 katlı, 13 dairenin bulunduğu bir binanın kolonu patladı

7 katlı, 13 dairenin bulunduğu bir binanın kolonu patladı.12853
  • Giriş : 05.02.2008 / 17:08:00
  • Güncelleme : 05.02.2008 / 17:10:36

Emek Mahallesi'ndeki Arslanoğlu Apartmanı gece yarısı şiddetli bir şekilde sallandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hemen dışarı çıkan bina sakinleri apartmanın zemin katının girişinde bulunan kolonun patladığını fark ettiler ve eşyalarını alamadan dairelerini boşalttılar.

Polise ve belediyeye bilgi veren bina sakinlerinin bir kısmı geceyi akrabalarında geçirirken, bazıları sokakta bekledi.

Olay yerine gelen Antakya Belediyesi ekipleri, apartmanın etrafına güvenlik şeridi çektiler, ayrıca apartmanın önündeki araçları kaldırdılar, apartmana giriş yasaklandı.

Evlerine giremediklerini, tüm eşyalarının apartmanda kaldığını ifade eden bina sakinleri, ''Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ölümden döndük. Şu anda geçici olarak akrabalarımızın yanına yerleştik. Kış günü nereye gidip kalırız. Yetkililerden acilen yardım bekliyoruz. Tek duamız çoluk çocuğumuzla içerdeyken binanın yıkılmaması'' diye konuştular.

-''HATAY'DA BU KONUMDA ÇOK APARTMAN VAR''-

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Hatay Şube Başkanı Cihat Mazmanoğlu, Arslanoğlu Apartmanı konumunda kentte çok apartman olduğunu söyledi.

17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Marmara depreminin ardından çıkartılan bazı yasalarla caydırıcı önlemler alındığına dikkati çeken Mazmanoğlu, şunları kaydetti:

''Yapıların hasar görmesinde en büyük faktör, kum, çimento ve demir kullanımındaki hatalardır. Arslanoğlu apartmanı 1972 yılında yapılmış. Büyük olasılıkla deniz kumu kullanılmış. Zemine uygun, yapıyı taşıyacak temelin doğru olarak tasarlanmaması, yapı malzemesi seçim hataları bu gibi istenmeyen tehlikeleri hazırlıyor. Beton yapımında deniz kumu kullanıldığı takdirde hem beton dayanımı düşük olur hem de beton içindeki çelik donatı çubukları korozyona uğrayarak dayanımı azalır ve beton ile birleşimi zayıflar. Büyük olasılıkla kolonu patlayan binada bu olaylar yaşandı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious