7 milyar dolar batıran bankacı gözaltında

7 milyar dolar batıran bankacı gözaltında.20524
  • Giriş : 26.01.2008 / 21:20:00

Fransa’da 7 milyar dolarlık banka yolsuzluğunun bir numaralı zanlısı Jerome Kerviel gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransa’nın ikinci büyük bankası olan Societe General’i 7 milyar dolar zarara uğratmakla suçlanan 31 yaşındaki Jerome Kerviel gözaltına alındı. Kerviel’in sorgusu sürüyor. Polis dün Kerviyel’in evinde arama yapmış ve bazı evraka el koymuştu. Ayrıca banka’nın genel merkezinde de arama yapılmış, bazı belgelerle bilgisayar kayıtları toplanmıştı.

Societe General’in Avrupa borsalarındaki işlemlerini yönetenlerden biri olan Kerviyel’in kendisine tanınan limitleri aştığı ve tahminlere dayanarak 50 milyar Euro’luk çok riskli yatırımlar yaptığı anlaşılmıştı.

Kerviyel’in işlemlerinin vadesi, küresel çalkantının yaşandığı 21 Ocak’ta gerçekleşti ve banka 7 milyar doları bir anda kaybetti.

Polis, yolsuzluğa başkalarının karışmış olması ihtimalini de araştırıyor.

AVRUPA’NIN 7. BÜYÜK BANKASI

Banka yönetim kurulu, skandalın ortaya çıkmasını ardından Genel Müdür Daniel Bouton’un istifasını kabul etmemişti. Skandalını patlak vermesini ardından bankanın, 5,5 milyar Euro yeni sermaye artırımına gitmişti.

Fransa’nın en eski bankalarından Societe Generale, 1864 yılında 3. Napolyon tarafından kurulmuştu. Banka, şu anda sermaye olarak Avrupa’nın 7. en büyük bankası olarak biliniyor. Yaklaşık 120 bin kişinin çalıştığı bankanın, 22,5 milyon müşterisi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious