7 milyon insan kanserden ölüyor

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tuncer, dünyada 7 milyon insanın kanserden hayatını kaybettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tuncer, kanserin erken teşhisi halinde tedavisinin mümkün olduğunu kaydetti.

1 -7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle Osmaniye'de kanser konulu konferans düzenlendi. Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi'nde yapılan konferansa konuşmacı olarak ÇÜ Patoloji, Onkoloji Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tuncer, ÇÜ İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Melek Erkişi katıldı. Kanserin tüm dünyada ve Türkiye'de önemli bir sağlık sorunu olduğunu hatırlatan Prof. Dr. İlhan Tuncer yılda, dünyada 11 milyon insanın kansere yakalandığını ve 7 milyon insanın da kanser nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çekti.

2020'li yıllarda bu sayının yılda 16 milyona ulaşacağı ve kanser nedeniyle hayatını kaybedecek insan sayısının da 10 milyonlara varacağının tahmin edildiğini aktaran Tuncer "Kanser diğer hastalıklar gibi önlenebilir, korunulabilir ve erken teşhis konulduğu takdirde tedavi edilebilir. Bu nedenle sadece kanser haftasında değil tüm yaşamımız boyunca bu hastalık başta olmak üzere hastalıklarla mücadele etmek gerekir" dedi. Prof. Dr. İlhan Tuncer konuşmasının devamında kanser nedir, kanserin nedenleri nelerdir, ülkemizde ve dünyada kanser türlerinin görülme sıklığı nedir?" sorularının cevaplarını içeren sunumunu yaptı.

ÇÜ İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melek Erkişi kanserin belirtileri hakkında bilgi verdi. "Kanserden endişe etmemiz için bazı belirtiler vardır" diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr Erkişi şunları söyledi: "Eğer bağırsak alışkanlığınız değişirse, öksürük, balgam, balgamda kan, göğüs ve sırt ağrısı görülürse, vücudun herhangi bir yerinde inatçı Ağrı başlarsa, bir yerinize dokunduğunuzda acı hissediyorsanız, istemediğiniz halde kilo kaybediyorsanız, iştahınız azalmışsa, düzensiz uzun süren bir ateşiniz varsa, vücutta bir renk solukluğu varsa, karında bir sertlik, burun kanamaları, denge bozukluğu, uyuşma hissi, bayılma, sara nöbetleri, hatırlama güçlüğü, kol ve bacakta uyuşma, büyüyen kanayan benler oluşması, ses kısıklığı, yutma güçlüğü varsa hemen en yakın sağlık merkezine gitmeniz gerekir."

Prof. Dr. Melek Erkişi kanser türlerinden ve sebeplerinden söz ederek kanserden korunma yöntemlerini anlattı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Mehmet Cingöz de kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında kanser konusunda bilincin geliştirilmesinin yattığını söyledi. Konferansa Vali Zübeyir Kemelek başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious