'7 müebbet' dünya basınında

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

İstanbul'da 2003 yılı Kasım ayında gerçekleşen saldırılarla ilgili kararda 7 müebbet hapis kararı çıkması, uluslararası basın tarafından da yakından takip edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NYT: "İstanbul SALDIRILARINDA 7 MÜEBBET"

New York Times gazetesi, 2003 yılında İstanbul'da düzenlenen saldırılarla ilgili duruşmada karara varıldığını ve 7 kişinin müebbet hapis cezası aldığını belirtti. Haberde, 41 ayrı kişinin de 3 ila 18 yıllar arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı kaydedildi.

LAT: "SALDIRILAR TÜRKİYE'DE TRAVMAYA NEDEN OLMUŞTU"

Los Angeles Times gazetesi, 7 kişinin müebbet, onlarca kişinin de farklı hapis cezaları almasına neden olan İstanbul saldırılarının, o dönem Türkiye'de bir travmaya neden olduğunu zira o dönemde Müslümanların başka Müslümanları terör saldırılarında öldürmelerinin alışılmadık olduğunu yazdı.

Haberde, Türkiye'de idam cezasının olmadığı ve mahkemede verilebilecek en ağır cezanın müebbet olduğu kaydedildi. Gazete ayrıca duruşmada alınan güvenlik önlemlerinin son derece yüksek olduğunu da vurguladı.

GUARDIAN: "TÜRKİYE EL KAİDE HÜCRESİNİ HAPSE ATTI"

İngiliz Guardian gazetesi, "Türk barış tarihinin en kötü saldırısıydı" şeklinde nitelendirdiği terör eylemlerine karışan El-Kaide hücresinin hapse atıldığını yazdı. Haberde 15 ve 20 Kasım tarihlerinde saldırılarda 58 kişinin öldüğü 600 kişinin de yaralandığını hatırlattı.

Müebbet cezası alanlar arasında Louai El Sakka'nın da bulunduğunu belirten gazete, Sakka'nın Irak'taki eski El-Kaide olduğunun söylendiğini aktardı.

İNGİLTERE'DEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, 2003 yılında İstanbul'da İngiltere Büyükelçiliği ve HSBC binalarına bombalı saldırı gerçekleştiren ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olan kişilere verilen müebbet hapis cezasını olumlu bulduğunu bildirdi.

Margaret Beckett, İstanbul bombacılarına verilen karar üzerine yaptığı yazılı açıklamada, 2003 yılı Kasım ayında yaşanan bu olaylarla ilgili verilen kararı olumlu bulduğunu ifade etti. Söz konusu saldırıları "nefret verici" olarak nitelendiren Beckett, bu saldırıların ikisinin İngiliz hedeflerine yapıldığı ve çok sayıda Türk ve İngiliz'in ölümüne ve yaralanmasına neden olduğunu hatırlattı.

Beckett, "Ayrıca Türk yetkililerin gerek saldırılardan hemen sonra gerekse adaleti yerine getirme konusunda gösterdikleri yardımları takdirle karşılıyoruz" dedi.

Türkiye ve İngiltere'nin güçlü ilişkileri olduğunu da kaydeden Beckett, benzer trajedilerin durdurulması ve saldırganların adalet önüne çıkarılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious