7 PKK'lı gözaltına alındı

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Kocamustafapaşa ve Bakırköy'de meydana gelen bombalama eylemlerine karıştıkları tespit edilen 1'i kadın 7 PKK üyesi gözaltına alındı. Şahıslarla birlikte 3 kilo 484 gram patlayıcı madde ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstihbarat ve Terörle Müacadale Şubeleri tarafından gerçekleştirilen operasyonla yakalanan zanlılar, işlemlerinin ardından İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde basın açıklaması yapan Celalettin Cerrah, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 8 Mayıs 2006 günü bölücü terör örgütüne yönelik operasyon yapıldığını kaydetti. Operasyonun terör örgütü tarafından yurt dışında yetiştirildikten sonra eylem yapmak üzere İstanbul'a gönderilen ve bunlara yardım ve yataklık yapan örgüt mensuplarına karşı yapıldığını aktaran Cerrah, operasyon sonunda 1'i kadın 7 kişinin yakalandığını belirtti. Cerrah, yakalanan zanlıların sorgularında, 31 Mart 2006 günü Kocamustafapaşa'da bir çöp bidonuna bomba konulması sonucu 1 vatandaşın ölümüne 14 vatandaşın da yaralanması eylemine ve 16 Nisan 2006 günü Bakırköy'de betonarme çiçekliğe bomba konulması sonucu 38 vatandaşın yaralanması eylemine karıştıklarının belirlendiğini söyledi. Yakalanan zanlılar ile birlikte 3 kilo 484 gram plastik patlayacı ele geçirildiğini vurgulayan Cerrah, ayrıca 450 gram patlayıcı madde, 1 adet tabanca, 8 adet fişek, 4 adet sahte nüfus cüzdanı ve örgütsel dökuman ile şifrelerin ele geçirildiğini ifade etti.

İstanbul'da meydana gelen 2 farklı bombalama eyleminin aydınlatılmasından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Celalettin Cerrah, olayın faillerini yakalamak için Bakırköy'de yaralanan 10 yaşındaki bir kıza söz verdiğini dile getirdi. Bakırköy'de meydana gelen patlamada yaralanan küçük kızı ziyaret ettiğini ifade eden Cerrah, "O küçük kız ve yanında bulunan ablası ağlamaya başladı. Bu beni etkiledi. Bunun üzerine orada olayın faillerinin en kısa zamanda yakalanarak adalete teslim edileceği sözünü verdim. O küçük kızın ağlamasının ardından verdiğimiz sözü yerine getirdiğimizden dolayı İstanbul Emniyet Müdürlüğü olarak mutluyuz." diye konuştu. Önümüzdeki günlerde de ekibiyle birlikte söz konusu kız çocuğunu tekrar ziyaret edeceğini dile getiren Cerrah, ona verdiği sözü yerine getirdiğini, yanaklarından öperek söyleyeceğini ifade etti.

Açıklama sırasında İstanbullulara seslenen Cerrah, "İstanbul halkına güveniyoruz. Onlar da bize güvensin. Her ne konuda olursa olsun bize bilgi verdiklerinde değerlendirilecektir" şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Gazetesi bahçesinde meydana gelen patlama olayına da değinen Celalettin Cerrah, "Bu olayın sanıklarını da önümüzdeki günlerde yakalayıp adalete teslim edeceğiz." dedi.

Gözaltına alındıktan sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan 7 zanlı, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gönderildi. Sağlık kontrolünden geçirilen zanlıların sorgulamaları sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious