7 tavsiyeden sonra 7 vaat

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Geçen hafta hükümete 7 tavsiyede bulunan CHP lideri Deniz Baykal, bu kez iktidar için seçmene 7 ayrı vaatte bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yargı bağımsızlığı, dokunulmazlıkların kaldırılması, Esnaf Bankası ve işsizlikle mücadelenin de içinde yer aldığı vaatlerini sıralayan Deniz Baykal, “Sağcıyım, muhafazakarım, liberalim diyen vatandaşımız! Sen bunları istemiyor musun? Bunun için ‘elimizden tut’ diyoruz.” diye seslendi.

Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada AK Parti’nin her konuda kafa karışıklığı içinde olduğunu, her kesimin CHP’yle bir araya gelerek ülkeye sahip çıkması gerektiğini belirtti. AK Parti’de ‘erken seçim’ seslerinin yükselmeye başladığını savunan CHP lideri, bunun ‘iflasın kabulü’ anlamına geldiğini savundu. Özellikle anayasal düzenin temelleriyle ilgili endişeler olduğunu iddia eden Baykal, “Türkiye’ye sahip çıkma”nın en temel konu olduğunu ifade etti. Gelişmelerin kendilerini yeni bir siyasi açılıma zorladığını vurgulayan Baykal, ülkenin temel değerlerini yansıtacak çözümler bulmak gerektiğini anlattı. AK Parti hükümetinin “ülkede büyük krizlere yol açacağı” yönündeki iddiasında ısrar eden CHP lideri, tüm kesimlerin desteğini alarak iktidara gelmek istediklerini bildirdi. Baykal, şöyle konuştu:

“İktidar artık ülkedeki kontrolünü kaybediyor, ülkeyi yönetemez hale geliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yapmak için inat ve ısrar içinde gözüküyor. Ama bu konuda mecali, takati yeter mi yetmez mi belirsiz. Seçimin ne zaman yapılacağının ortaya konması, iktidarın tercihini aşmıştır. Şartlar iktidara bir erken seçimi dayatabilir. Ne kadar direneceğini göreceğiz. Direnirse başka sıkıntılar gelecek. Zihnimizi yenileyerek, yepyeni bir anlayışla Türkiye’yi şekillendirmek zorundayız. Eski siyasi alışkanlıkların aşılması gerekiyor. Hepimiz Türkiye temelinde yeni bir dayanışmayı kurmak zorundayız. Yeni siyasetin temeli, AKP karşısında Türkiye ekseninde bir dayanışma olacak. Her anlayış, CHP çevresinde bütünleşsin. Kimsenin ‘sen sağcıydın, ben solcuydum’ dememesi gerekir. El ele vereceğiz. Anayasa’ya, Mustafa Kemal’e inanıyor musun? Laik ve demokratik Türkiye’ye inanıyor musun? Bu yeterli olmalıdır. Bunun etrafında bir dayanışmaya Türkiye’nin ihtiyacı var. Böylece Türkiye’nin gücünü ortaya çıkarırız. Hiç kimseyi dışlamadan, tüm kesimlerle el ele vererek Türkiye’yi bu sıkıntılı dönemden çıkaracağız.”

Seçim sözleri

Yargı bağımsızlığını kesin güvence altına alacağız.

Terör etkisiz hale getirilecek.

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldıracağız.

Ekonomide rant dönemi bitecek, alınteri ve üretim ödüllendirilecek. Tarım ve hayvancılıkta atılım yapılacak.

Esnaf itici güç olacak ve bir Esnaf Bankası kurulacak.

İşsizlikle mücadele en öncelikli hedefimiz olacak.

Meslekî eğitimin ağırlık kazandığı kapsamlı bir eğitim reformu yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious