7 yaşındaki kızda milyarda bir görülen hastalık

7 yaşındaki kızda milyarda bir görülen hastalık.39017
  • Giriş : 24.04.2008 / 02:32:00
  • Güncelleme : 25.04.2008 / 10:22:20

Milyarda bir görülen hastalığa yakalan 7 yaşındaki Nat'ın, sırtında ve yüzündeki tüyler görenleri şaşırtıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bangkok da, Supatra Sasuphan, sokaktaki insanların ilgisini ve bakışlarını çekiyor. Ve yeni bitmiş anaokulu eğitiminin ardından, gururla diplomasını gösteriyor ve kepini ve cübbesini giyiyor. Diğer insanlar onu kurt kız olarak çağırabilirler ancak okulda ve evde, ailesi ile arkadaşları onu lakabı olan "Nat" ile çağırıyorlar.

7 yaşındaki Nat, sırtında ve yüzünde tüy yumağı oluşmasına sebep olan ve Ambras sendromu olarak da bilinen, benzersiz bir genetik bozukluğa sahip.Hastalık, milyarda bir insanı etkiliyor ve 1648 yılında ilk defa tespit edildiğinden beri dünyada toplam 50 kişide görülmüş.

Ancak Nat, bu durumu insanları kurt adamlara inandırmak için kullanan diğer hastalar gibi kullanmıyor.

Kendi yaşındaki herhangi bir çocuk gibi, Nat da oynamayı, gülmeyi ve kardeşleriyle gezmeyi seviyor.Ayrıca çizgi film izlemekten ve okulda arkadaşlarıyla birlikte yaramazlık yapmaktan keyif alıyor.Taylandlı küçük kız, sınıfındaki en hızlı 2. koşucu ve jimnastik onun tutkularından biri.

Ponpon kızlar takımının üyesi.Okuldaki öğretmenleri, oldukça yaratıcı ve zeki olduğunu söylüyor.Ve ekliyorlar, soruları yanıtlamak için sınıftaki diğer arkadaşlarından önce ilk el kaldıran o oluyor.Nat'ın rüyası, büyüdüğünde üniversitede öğretim üyesi olmak için bir gün üniversiteye gitmek.

Nat'ın anne ve babası kızlarıyla gurur duyuyorlar ve onun gerçekleştirdiklerinden dolayı oldukça mutlular.Onun bu şekilde görüneceği hakkında bir fikrimizi yoktu.Hamileyken ultrasona girdiğimde doktor küçük kızımın çok kıllı göründüğünü söylemişti.Ancak biz bunun normal saç olduğunu düşünmüştük, şeklinde konuşuyor.

Sezaryen oldum ve doktor onu ellerime verdiğinde gerçekten şoka girdim.Önce ağladım ancak daha sonra onun benim bebeğim olduğunu ve kendimmiş gibi kabul etmem gerektiğini fark ettim, diyor küçük kızın annesi.

Nat çok küçükken, ailesi onu doktora götürmüş ve kıllardan kurtulmak için lazer tedavisini denemişler.Seans geçici olarak işe yaramış, derisini yeşil ve şişkin bir hale getirmiş.Ancak daha sonra kıllar yeniden uzamış.Babası: "Doktorlar yaşı ilerlediğinde tekrar denememizi söyledi, ancak ne olacağını bilmiyoruz, dediler" diyor.Nat'ın durumu oldukça az rastlanılır olduğundan doktorlar bir tedavi bulamıyor.

Nat büyüdüğünde, kıllı kalmak yada hayatı boyunca tıraş olmak ya da tüy dökücü kremler kullanıp kullanmamak konusunda kendi kararını kendisi verecek.Anne ve babası, tıp biliminin bir gün bu kılları tamamen yok edecek bir yol bulabileceğini umut ediyor.

"Ben sadece normal bir kızım diyor" Nat, "Derslerimi seviyorum ve birçok arkadaşım var.Belki biraz farklı görünüyorum ama bende herkes gibiyim.Büyük annesinin kucağında oturmuş, saçlarını tararken, sadece kendim olmak istiyorum..."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious