7 yıldır bitmeyen terminal

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Yapımına 1996 yılında başlanan ve 1999'da bitirilmesi planlanan Diyarbakır'ın yeni Şehirlerarası Otobüs Terminali, aradan geçen 10 yıla rağmen henüz hizmete açılamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır bünyesinde barındırdığı nüfusla Güneydoğu'nun en kalabalık ancak en kötü otobüs terminaline sahip ili. Seyrantepe Semti'nde bulunan Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali, büyükşehir otogarından ziyade bir ilçenin otogarını andırıyor.

Konum itibariyle Güneydoğu'da en çok kullanılan terminal özelliğini taşıyan Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde temizlik sorunu da bulunuyor. Otogarda çöplerin zamanında toplanmaması, yeterince çöp kutusu olmaması, tuvaletlerin kısıtlı imkanlarla çalıştırılması Diyarbakır'ın imajını zedeliyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diyarbakır Şube Başkanı Ahmet Öcal, Diyarbakır'a gelenlerin ilk olarak gördüğü yer olan otogarın kötü bir imaj oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Öcal, "Yetkililer üzerine düşmeli yapmalı, siyasetçiler de bunun takipçisi olmalıdır" dedi.

Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Abdulkadir Alakuş da, yatırımları teşvik kapsamında Diyarbakır'a çekmek için öncelikle kentin cazibesinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, yapımı yılan hikayesine dönen şehirlerarası otobüs terminalinin ekim ayında hizmete açılacağını söyledi.

Otogarın bugüne kadar bitirilememesini Baydemir şöyle açıkladı:" Sorunun 2 boyutu bulunmaktadır. Biri otogarın kurulu olduğu arazinin vakfa ait olması. Diğeri de müteahhit firma ile belediyemiz arasındaki hukuki ihtilaf. Bir şekilde vakıf ile bir protokol gerçekleştirildi ve şu anda bu protokolün gerekleri yerine getiriliyor.

Ana sözleşmeye göre otogarı inşa eden müteahhit firma aynı zamanda ilçe otogarının inşaatını da bitirecekti. 2005 Ekim ayında otogarı hizmete açacağımızı söylemiştik. Temel dayanağı da müteahhit firmanın bize vermiş olduğu takvimdi. Maalesef şehirlerarası otogarda önemli oranda inşaat işi bitirilmekle birlikte ilçe otogarı inşaatı bitirilmedi. Bitirilmediği için ve zamanında teslim edilmediği için idaremiz hukuken sözleşmeyi feshetti. Bu nedenle söz verilen tarihte otogar bitirilemedi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious