7 yönetmen tam 5 yılda çekti

7 yönetmen tam 5 yılda çekti.13298
  • Giriş : 18.10.2008 / 15:01:00

"Yedi Tepe, Yedi Renk" adlı belgesel seti satışa çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yedi yönetmenin imzasını taşıyan "Yedi Tepe, Yedi Renk" adlı belgesel seti DVD formatında, NT Mağazaları kanalıyla tüm Türkiye'de piyasaya sunuldu.

Öğrenci ve araştırmacılar için benzersiz görsel kaynak niteliğindeki 8 bölümlük belgesel setinde, "Medeniyetler Başkenti İstanbul'un tarihi, turistik ve kültürel zenginliklerini videopedi (görsel ansiklopedi) formatında tek tek tanıtılıyor.

MASA BAŞINDA ŞEHİR TURU

Öğrencilerin İstanbul'daki kültürel şaheserleri artık masa başından kalkmadan ve önemli detayların hiçbirini atlamadan tanımaları mümkün. Keyifli ve öğretici bir gezi formunda hazırlanan "Yedi Tepe, Yedi Renk" belgeseli, kültürel hazinelerimizi tanımak isteyen yerli ve yabancı araştırmacılara da büyük fırsat sunuyor.

İSTANBUL'U 4 DİLDE TANITAN "İLK BELGESEL SETİ"

Asırlara damgasını vuran kültürel şaheserlerden müzelere, yedi tepeyi çevreleyen surlardan sivil mimari harikalarına, büyülü damak tatlarından alışverişe, birçok şaire ve sanatçıya ilham veren mevsimsel güzelliklerden mistik atmosfere kadar İstanbul'a ait tüm bilgiler, 4 dilde (Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça) ilk kez eğitici bir görsel kaynağa dönüştü.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı ve DÖSİM tarafından işletilen müze mağazalarında, otellerde ve turizm yayını satan seçkin kitapçılarda da satışa sunulan belgesel seti kente gelen yabancılar tarafından da büyük ilgi görüyor.

İSTANBUL'UN MARKA KONSEPTİNİ PERÇİNLİYOR

2010 Avrupa Kültür Başkentliğine doğru piyasada büyük bir boşluğu dolduran "Yedi Tepe, Yedi Renk" belgeseli, birçok medeniyete başkentlik yapmış kenti zihinlere ve gönüllere yerleştirme, İstanbul'un kentsel marka konseptine katkıda bulunma amacıyla hazırlandı.

2007 yılında 6 milyona yakın yabancı turistin konakladığı İstanbul'u tanıtan çok sayıda yazılı eser bulunmasına karşın profesyonel bir görsel kaynağın olmadığını kaydeden Yedirenk Film Yapım Basın Danışmanı Saffet Yılmaz, hazırlanan belgesel setiyle İstanbul'un kültürel zenginliklerini ve güzelliklerini dünyadaki tüm kütüphane, ev ve ofislere taşımayı hedeflediklerini söyledi.

ÇEKİMLERİ 5 YIL SÜRDÜ, PROJEDE 7 YÖNETMEN ÇALIŞTI

Adeta imbikten geçirilircesine seçilmiş görüntülere ve şiirsel bir anlatımla kaleme alınmış bir senaryoya bağlı olarak sunan "Yedi Tepe, Yedi Renk" belgeseli, kullanılan arşiv bakımından da büyük zenginlik taşıyor. Yapımı yaklaşık 5 yıl süren ve tam yedi yönetmenin imzasını taşıyan belgesel için yaklaşık 30 kişilik teknik ekip, İstanbul'daki bini aşkın mekanda, bin 300 saatlik çekim ve 6 aylık kurgu/montaj çalışması yaptı. Belgeselin film müziği ise ünlü aranjör Fatih Ihlamur'a ait.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*