7. Paris Film Festivali başladı

7. Paris Film Festivali başladı.13298
  • Giriş : 02.07.2009 / 23:18:00

Yedincisi düzenlenen Paris Uluslararası Film Festivali, Fransız yönetmen Bruno Podalydes'nin, '''Versailles Rive Droite'' filminin gösterimiyle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Festival, 13 Temmuzda Amerikalı yönetmen Ang Lee'nin ''Taking Woodstock'' filminin gösterimiyle sona erecek.

Paris Belediyesinin düzenliği festivalin bu yılki onur konuğu Türkiye. Fransa'da önceki gün resmen başlayan ve 9 ay sürecek ''Türkiye Mevsimi'' etkinlikleri, Türkiye'nin festivale onur konuğu olarak davet edilmesinde önemli rol oynadı.
Festivalde onur konuğu olması dolayısıyla bu yıl Türkiye'den yaklaşık 40 film gösterilecek. Cannes Film Festivali'nde geçen yıl ''Üç Maymun'' filmiyle en iyi yönetmen ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan için bu yılki festivalde özel bir bölüm ayrılacak.

Ceylan'ın da katılacağı festivalde, ünlü Türk yönetmenin filmleri gösterilecek.
Reha Erdem, Yeşim Ustaoğlu gibi yönetmenler için de özel gecelerin düzenleneceği festivalde, yine Türk bilim kurgu filmleri, Almanya'da doğmuş Türk yönetmenlerin filmleri, özel kategorilerde gösterime girecek. Semih Kaplanoğlu ve Pelin Esmer de filmleri gösterilecek yönetmenler arasında yer alıyor.

Festivalde, dünyanın dört bir yanından 300'ü aşkın film gösterilecek. Yarışma bölümünde ise 1028 film içinden seçilen 12'si, ''jüri ödülü'' ve ''halk ödülü'' için yarışacak.

Festivalde ayrıca 1007 film içinden seçilen 17'si, kısa metrajlı film ödülü için yarışacak. Festivalde, bu yıl ünlü oyuncu Claudia Cardinale ve Jean-Pierre Leaud'a ''özel saygı ödülü'' verilecek. Festival programında, sinema üzerine sergi, açık oturumlar ve çeşitli konserler de yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*