7. sınıf öğrencisinden matematikte bir ilk

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Şahin, “sayı karelerinin sırrı” adlı projesinde 2 ardışık sayısının karesini kullanarak, bu iki sayıdan sonra gelen üçüncü sayının karesinin bulunmasında yeni yöntem geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum Kültür Kurumu İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Mesut Şahin, ardışık iki sayının karesini kullanarak ardışık 3. sayının karesinin hesaplanmasında geliştirdiği yöntemle ilgili hazırladığı proje, Milli Eğitim Bakanlığı'nın TÜBİTAK ile ortak yürüttüğü “Benim Eserim” adlı proje yarışmasına kabul edildi.
Şahin, “sayı karelerinin sırrı” adlı projesinde 2 ardışık sayısının karesini kullanarak, bu iki sayıdan sonra gelen üçüncü sayının karesinin bulunmasında yeni yöntem geliştirdi.
Proje danışmanı ve matematik öğretmeni İbrahim Baltacı, öğrencisinin geliştirdiği yönteminin matematik literatüründe bulunmadığını ifade ederek, ”Öğrencimiz başarılı bir çalışmaya imza attı. Onunla gurur duyuyoruz” dedi.
Yarışmaya kabul edilen projenin önce bölge yarışmasına katılacağını anlatan Baltacı, “Proje bölge yarışmasında başarılı olursa ülke genelinde düzenlenecek yarışmaya katılmaya hak kazanacak” diye konuştu.
BABASI ÖĞRETMEN, ANNESİ EV HANIMI
Babası sınıf öğretmeni, annesi ev hanımı olan Şahin, rakamları çok sevdiğini belirterek, “Rakamlarla uğraşırken karelerinin bulunmasında yeni bir yöntem geliştirdim. Bununla ilgili proje hazırladım ve yarışmaya girdim” dedi.
Doktor olmayı hedefleyen Şahin, yaptığı çalışmayı şöyle anlattı:
“Ardışık iki sayısın karelerini birbirinden çıkardıktan sonra iki ekliyoruz. Bu sayıyı iki ardışık sayıdan büyüğünün karesi topluyor, 3. ardışık sayının karesini bulabiliyoruz. 3 ve 4 haneli rakamlarda da aynı işlemi yaptım ve başarılı oldum. Tüm pozitif sayılarda bu yöntem kullanılabilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious