7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları.16545
  • Giriş : 23.03.2009 / 09:37:00
  • Güncelleme : 23.03.2009 / 09:44:30

Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının İngiltere elemeleri, başkent Londra'da yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu yıl yedincisi düzenlenen olimpiyatlarda İngiltere'yi temsil etmek üzere yarışan öğrenciler, Ayna müzik grubunun solisti Erhan Güleryüz'ün de aralarında bulunduğu jüri tarafından değerlendirildi. Elemelerde birinci seçilen öğrenciler, Mayıs ayında Türkiye'de yapılacak finalde yer alacak.

Elemelerde derece kazanan ve kazanamayan öğrencilere ödülleri, gelecek seçimlerde İşçi Partisi'nden milletvekili adayı olan Funda Pepperell, Enfield Belediyesi Meclisi üyesi Yasemin Brett, Hackney Belediye Meclisi üyesi Muttalip Ünlüer, Londra Kültür ve Turizm Müsaviri İrfan Önal, Türkiye Büyükelçiliği Eğitim Müşavir Vekili Abdülkadir Yılmaz ve Londra Din Hizmetleri Müşaviri Seyfettin Erşahin tarafından verildi.

Funda Pepperell, Türkçe Olimpiyatlarıyla ilgili olarak, "Bu çocukların Türkçe konuşması, hepimizi aynı çatı altında buluşturması, muazzam bir duygu" dedi ve organizatörleri kutladı.

Yasemin Brett de, İngiltere'de her alanda Türk insanının sesini duyurabilecek insanlara gereksinim olduğunu ifade ederek, "İnanıyorum ki, bizim insanımız bunu yapacaktır" dedi.

Yarışma sırasında sunucu Asım Yıldırım "Türk Olmak" şiirini okudu, Erhan Güleryüz de yaklaşık 5 saat süren elemelerin bitmesinin ardından sevilen şarkılarını seslendirdi.

Elemelerde yerli kategorisinde Ocean Carli, anadil kategorisinde ise Nazım Hikmet'in "Kurtuluş Savaşı Destanı" şiirini okuyan Nalan Azak birinci oldu.

Şarkı dalında, yerli kategorisinde Tuba Demirkaya, anadil kategorisinde ise İskoçya'dan katılan Clare Cirik birinciliğe hak kazandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*