70 ABD'li kadın asker öldü

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Irak ve Afganistan savaşlarında şimdiye kadar 70 ABD’li kadın askerin öldüğü, bunun Kore, Vietnam ve Çöl Fırtınası savaşlarında ölenlerin toplamını aştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD’deki Askeri Hazırlık Merkezi adlı kuruluş tarafından yayınlanan rapora göre, ölen kadın askerleri, Irak ve Afganistan’da şimdiye kadar ölen 3 bin 253 askerden yaklaşık yüzde 2’sini oluşturuyor. Ölen kadın askerlerinden 62’si, Irak’ta, 8’si, Afganistan’da hayatını kaybetti.

Irak ve Afganistan’da savaş koşullarının çok farklı olduğu belirtilirken Irak’ta pratikte her yolun, her semtin ve her köyün savaş alanına dönüştüğüne, her an intihar saldırılarının meydana gelebildiğine işaret ediliyor.

Bu arada, kadın askerlerinin önceki savaşlarda daha çok tıp ekiplerinde görev yaparken artık tehlikeli görevleri üstlenerek savaş uçağı pilotu, kamyon şoförü, askeri polis olarak rol aldıklarına dikkat çekiliyor.

Irak ve Afganistan’da ölen kadın askerlerin yarısından fazlasının düşman ateşi sonucunda hayatını kaybettiğine dikkat çekilirken, ölenlerin yedisinin 18 yaş ve altındaki çocukları olduğu da belirtiliyor.

Kadınların savaşlara aktif bir biçimde rol almasına karşı çıkan Askeri Hazırlık Merkezi raporunda “Kadınları bilerek savaş şiddetine maruz bırakılması, genel olarak kadınlara yönelik şiddeti kabulü anlamına gelir” denildi.

TERÖRLE SAVAŞA “HAYATİ” KATKI

Washington Times gazetesi, bu konudaki haberinde Aralık ayında Irak’ta iki kadın subayının öldürüldüğüne dikkat çekerken, Pentagon Sözcüsü Paul Boyce’nin “Kadın askerleri, terör ile mücadele savaşını sürdürme ve kazanma çabalarımıza hayati katkılar yapıyor” açıklamasına yer verdi.

Gazeteye konuşan Askeri Hazırlık Merkezi direktörü Elaine Donnelly de, ölen kadın askerlerinin sayısının artmasından duyduğu kaygıyı dile getirirken, “Çok rahatsız edici olduğunu düşünüyorum çünkü bizim ülke olarak düşman ellerinden geldiği sürece kadınlara yönelik şiddeti tolere etmeye hazır olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious