70 caretta caretta denize ulaştı

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Fethiye’nin Çalış ve Yanıklar sahilindeki yuvadan çıkan 70 yavru caretta carettalar denize ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Caretta yavrularının sağlıklı bir şekilde denize kavuşmaları için çalışma başlatan uzmanlar, bölgede gelişen turizm hareketliliğinin deniz kaplumbağaları için sorun olduğu görüşünde. Uzmanlar, denize ulaşan Caretta yavrularının sayısının her yıl biraz daha azaldığına dikkat çekerek, yardım istedi.

Dünyada nesilleri tükenme tehlikesi altında olduğu için özel koruma altında olan caretta carettalarla ilgili Fethiye Çalış Plajı’nda yapılan çalışma sona erdi.

Yaz başından itibaren Çalış ve Yanıklar sahillerine yuva yaparak yumurta bırakan caretta carettaların yavruları denize ulaştı.

12 yıldır Fethiye sahillerinde carettaların korunmasına yönelik çalışma yapan Viyana Üniversitesi uzmanları da yaşanan tehlikelere dikkat çekti.

Viyana Üniversitesi Öğretim Üyesi, Dr. Michael Stachowitsch yaptığı açıklamada, “Son yirmi yılda gelişen turizm kaplumbağaların aleyhine gelişmektedir. Örneğin; yapılan yeni iskeleler, denizlerde yapılan aktiviteler, denizlerden alınan veya çalınan kum ve sahile vuran ışıklar. Denize ulaşan kaplumbağa yavrularının sayısı her yıl azalıyor” diye konuştu.

Uzmanlar, başta Çalış ve Yanıklar sahili olmak üzere caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanlarında yaşanan yapılaşmanın önüne geçilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious