70 milyon dinamik insana ihtiyacımız var!

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Nobel Barış Ödülü adayı Bob Geldof, Türkiye'nin AB'ye dahil olması gerektiğini belirterek, “70 milyon dinamik insana ihtiyacımız var” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geldof, Marka Konferansı kapsamında World üyesi iş yerlerine yönelik ”Vizyoner ya da Kurban Olmak” başlıklı bir konferans verdi.

Konuşmasına, İstanbul'da bulunmanın kendisi için büyük bir keyif olduğunu söyleyerek başlayan Geldof, İstanbul'a davet edildiği için duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin mutlaka AB'ye dahil edilmesi gerektiğini ifade eden Geldof, Türkiye'nin yüksek büyüme hızına dikkati çekti. Geldof, “Batı Avrupa sadece yüzde 2 oranında büyüyor. 70 milyon dinamik nüfusa ihtiyacımız var” dedi.

Türkiye'nin AB'ye alınmamasının tarihi bir hata olacağı üzerinde duran Geldof, “Türkiye'nin mutlaka AB'ye dahil olması gerekir. Limanlar konusu ise tartışılmalı. Ben bunun siyasi bahane olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Türkiye'nin laik cumhuriyet olgusuna önem verdiğini ifade eden Geldof, Hükümet'in ileriye baktığını ve AB sürecine inandığını, bunun da Atatürk geleneğine uygun bir davranış olduğunu söyledi.

Türkiye'nin her zaman için “eklem” gibi olduğunu dile getiren Geldof, Türkiye'de sanat, mimari, edebiyat, kültür patlaması yaşandığını, bu anlamda Müslümanlık ve Hristiyanlık geleneklerinin de birleşmesinden korkmamak gerektiğini anlattı.

Papa'nın geçtiğimiz aylarda İslam dinine yönelik sözleri hatırlatılarak, bu konudaki yorumunun sorulması üzerine de Geldof, Papa'nın ilahiyatta iyi bir eğitimi olduğunu belirterek, “Ancak Papa nerede çenesini tutması gerektiğini bilmeli” yorumunda bulundu.

Konuşmasında Live 8 organizasyonuna da değinen Geldof, bu organizasyondan sonra Türkiye'ye geldiğini, dağın tepesinde bir köylünün kendisini tanıdığını, bunun da organizasyon açısından önemli olduğunu, bu organizasyon sayesinde 200 milyon dolar toplandığını anlattı.

ÖNÜMÜZDEKİ 3-5 YIL İÇİNDE DÜNYA

Bob Geldof, önümüzdeki 3-5 yıl içinde “önemli hikayenin” Çin olduğunu, Çin'in “hem tehdit hem de fırsat olarak görülmesi gerektiğini” söyledi.

Çin ve Hindistan'ın önümüzdeki yıllarda her şeyi üreteceğini, ABD'nin her şeyi tüketeceğini, Afrika'nın da ham madde sağlayacağını anlatan Geldof, şöyle devam etti:

“Peki Avrupa ne olacak? Avrupa'da bir güven eksikliği ortaya çıktı. Fransa artık büyük bir güç değil. Çin ile mücadeleye korkuyorlar. Yeni ekonomiler Avrupa'yı korkutuyor. Önümüzdeki yıllarda en büyük zorluğu Afrika'daki durum oluşturacak.”

-“ORHAN PAMUK İLE GURUR DUYMALISINIZ”-

Geldof, “Türkler, Orhan Pamuk Nobel ödülü kazandığı için mutlu olmalılar mı?” şeklindeki soru üzerine, “Gurur duymalısınız. Büyük bir yazar oldukları için bu ödülü alıyorlar. Bu sanatı kutlamak lazım. Hapse girmeye hazırlanan biri adına gurur duymalısınız. Orhan Pamuk çok büyük bir yazar” dedi.
Bob Geldof, önümüzdeki dönemlerde Türkiye'de çalmayı çok istediğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious