70 milyon merak ediyor

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

11. cumhurbaşkanının koltuğuna oturmasına 20 gün var

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu kadar önemli bir konuda halk bilgisiz bırakıldı. 70 milyon Türk Cumhurbaşkanı olarak kendilerini kimin temsil edeceğini hâlâ bilmiyor. Çünkü iktidar partisi AKP adayını büyük bir sır olarak saklıyor. Oysa AKP’nin adayı belli ve bunu 3 kişi biliyor: Meclis Başkanı Arınç, Başbakan Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Gül

TBMM’nin seçeceği Cumhurbaşkanı için iktidar partisi AKP’nin kimi aday göstereceği hâlâ meçhul. Bilinen iki şey var: Cumhurbaşkanı Meclis içinden çıkacak ve AKP’li olacak. Halkın büyük bölümünün Köşk’e çıkmasını istemediği Başbakan Erdoğan’ın da aday olmaktan vazgeçtiği öngörülüyor. AKP’nin adayının kim olduğunu bilen sadece üç isim var: Meclis Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül. Bu durum halk arasında olduğu gibi parti içinde de öfkelere neden oluyor. AKP’nin muhalif isimlerinden Ersönmez Yarbay tepki olarak Cumhurbaşkanı adayı oldu. Köşk için adı geçen Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu suskun.
Devlet Bakanı Abdüllatif Şener dün ilginç bir çıkış yaptı. Şener adaylar arasında isminin geçmesiyle ilgili olarak “Şahsımla ilgili bir beklenti oluşturmaya da beklentileri ortadan kaldırmaya da çalışmıyorum'' dedi. AKP adayını en geç 25 Nisan’da açıklayacak. Ortak görüş şu: AKP adayını erken açıklasaydı ne bu gerginlikler olur ne de bu laiklik tartışmaları çıkardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious