70 yıldır saklanan kutudan hazine çıktı

70 yıldır saklanan kutudan hazine çıktı.12548
  • Giriş : 03.05.2009 / 10:11:00

70 yıl boyunca babasının eski eşya kutularında ne sakladığını merak etti. En sonunda kutuyu açıp içinde ne olduğunu görünce de gözlerine inanamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çünkü kutunun içinde yeşim taşından yapılmış ufak bir bufalı heykeli vardı. Diana Miller'in babası George Pelham bu 250 yıllık heykelciği 1938 yılında sadece 600 dolara satın almıştı ancak heykelin şu anki değeri 100 bin dolardı.
Pelham , II.Dünya Savaşı patlak verdikten sonra ne olduğu anlaşılmasın diye heykeli gazete kağıdının içine sarmış ve yıllarca bir kutunun içinde saklamıştı. Babası 1978'de öldükten sonra Miller, Kuzey Afrika'ya göç etmiş ve geçtiğimiz yıllarda İngiltere'ye geri dönmüştü. Geri döndükten sonra babasının evinde duran eski kutusunu açtı ve bufalo heykelini gördü. Heykelcik, büyük ihtimalle 250 yıllıktı ve Çin İmparatoru Qianlong'a aitti. Oymacılık ustaları tarafından yapılan heykel, ayrıca çok nadir rastlanan bir türdü.Miller babasından kalan bu çok değerli parçayı 20 Mayıs'ta açık artırma ile satışa sunacak.
Açık artırmayı yapacak olan Woolley ve Wallis Müzayede Evi'nden John Axford, heykelle ilgili, "Bu Çinlilere ait gördüğüm belki de tek yeşim bufalo heykeli, 70 yıl boyunca ortaya çıkmaması bence çok büyük bir kayıp."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*