700 dershane kapısına kilit vurdu

700 dershane kapısına kilit vurdu.10669
  • Giriş : 23.06.2009 / 12:18:00

Özel okullarda 31 Mayıs'a kadar yapılan sıfır zamlı erken kayıt da işe yaramadı. Ortalama yüzde 5,5 zamla yetinen özel okullarda öğrenci sayısı yüzde 20 düştü. Dershane cephesindeki durum ise daha kötü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özel okullarda 2009-2010 öğretim yılı sıkıntılı geliyor. Yaklaşık 400 bine yakın öğrencinin öğrenim gördüğü özel ilk ve ortaöğretim okullarında ön kayıtların sona ereceği 30 Haziran yaklaşırken, öğrenci kaybı yüzde 20'leri buldu.

Turizmdeki gibi "erken rezervasyona sıfır zam" kampanyalarına rağmen öğrenci kaybı yaşayan özel okullarda eylül ayındaki kesin kayıtlarda da yeterli öğrenci sayısına ulaşılamazsa kapanmalar yaşanacak. Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan, kriz nedeniyle velilerin çocuklarını özel okuldan alarak devlet okullarına göndermeye başladığını, 700'e yakın da dersanenin kapandığını belirterek, "Yaklaşık 25 bin öğretmen ve 15 bin hizmetli işsiz kalabilir" dedi. Özel okul sahipleri hükümetten yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesini istiyor.

Türkiye'de yaklaşık 400 bin öğrenci özel okullarda eğitim görüyor. Özel okul sayısı ise 2 bin 630. Bu okullarda 30 bini öğretmen olmak üzere çalışan sayısı 70 bini buluyor. Okullarda 2009-2010 öğretim yılı kayıtları sürüyor. Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan, ekonomik krizin özel okulda çocuğunu okutan birçok veliyi etkilediğini belirterek çocuğunu okuldan almaya başlayanların sayısının giderek arttığını söyledi. Bu yıl 400 bin öğrenciden 80 bininin özel okuldan alınacağını tahmin ettiklerini söyleyen Gülan, özel okullardan ayrılan bu öğrencilerin devlet okullarında kontenjan artışına neden olacağını belirtti.

Eylüle kadar bilgisayar bile alınmaz

Gülan, velilerin ödediği yüzde 8 KDV oranının düşürülmemesinden dolayı sıkıntı yaşadıklarını da vurgulayarak, hükümetin açıkladığı hiç bir ekonomik pakette eğitim sektörünün yer almadığını kaydetti. Özel eğitim sektöründeki sıkıntılarla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu ziyaret ettiklerini ve sorunlar konusunda görüştüklerini söyleyen Gülan, yüzde 1 KDV isteklerine yanıt gelmediğini belirterek, vergiler açısından da özel okullara destek çıkmadığını aktardı. Gülan, "Hükümetten veliyi rahatlatacak önlem çıkmadı. Okulların yapacağı bir şey kalmadı. Herkes 30 Eylül'ü bekleyecek. Bekleme sırasında da önlemler alınacak. Öğretmen fazlalıkları önümüzdeki aylarda eksilebilir. Bazı okullar öğretmenlere zam yapmayacaklarını bildirip, ön alımları kısıtlı tutabilir. Yeni eğitim-öğretim dönemi için bilgisayar alımlarını bile Eylül'e kadar bekletiyorlar. Herkes beklenti içinde" diye konuştu.

Yüzde 5,5 zam yapıldı

Birkaç okul dışında özel okulların 2009- 2010 eğitim öğretim yılı için ortalama yüzde 5.5 oranında zam yaptığını dile getiren Gülan, bütçeler kötü olduğu için burs konusunda da fazla bir artış olmayacağını dile getirdi. Özel okullarda 5 bine yakın öğretmenin, 6 bine yakın ise hizmetli ve memurun işsiz kalabileceğini söyleyen Gülan dersanelerde de sıkıntı yaşandığını sözlerine ekleyerek "Dershanelerde, özel okullarda ve kurslarda toplam 200 bine yakın çalışan var. Toplam 15 bine yakın memur ve hizmetli ile 25 bine yakın öğretmen işsiz kalabilir" diye konuştu.
Arel Koleji Yöneticisi Münevver Gözükara, bazı öğrenci velilerinin ekonomik anlamda zor durumda olduğunu ifade ederek velilerin yardım beklediğini ancak çok fazla yardımcı olamadıklarını söyledi. Okullarında 800 civarında öğrencinin bulunduğunu belirten Gözükara, kontenjan sayılarını muhafaza etmeye çalıştıklarını söyleyerek, yeni öğretim yılının çok zor geçeceğini vurguladı.

Öğretmene zam yok

Ekonomik krizin ağır etkileri dolayısıyla velileri düşünerek yeni eğitim öğretim yılında zam yapmadıklarını açıklayan MEF Okulları Yetkilileri, bu yüzden kayıtlarında azalma beklemediklerini dile getirdi. Öğrencilerin iyi eğitilmelerine ve çok iyi yetişmelerine önem verdiklerini belirten yetkililer, "MEF Okulları, ticari amaçlı okul olarak kurulmadı. Model bir eğitim sistemi olarak kuruldu. Velilerimizin yaşadığı krizi göz önüne alarak, öğrencilerimizin eğitiminde aksama olmaması için ücretlerimize zam yapmama kararı aldık" dedi.

Ekonomik kriz nedeniyle yeni eğitim öğretim yılında fiyatlarına önemli ölçüde zam yapmadıklarını aktaran Akasya Koleji Başkanı Nurullah Dal, Mayıs ayına kadar sıfır zam kampanyasıyla yaptıkları uygulamada 180 öğrencinin kaydını yaptıklarını söyledi. Velilerin genel anlamda kriz dolayısıyla psikolojik korku yaşadığını belirten Dal, öğretmenlerin zamsız maaşlarla 2009- 2010 eğitim yılında çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Dershanelerin alacakları 100 milyon liraya ulaştı

Türkiye'de 4 bine yakın dershanenin bulunduğunu açıklayan Türkiye Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı Bahattin Durmuş, 600 bine yakın öğrencinin de dershanelere geldiğini söyledi. Geçtiğimiz sene liselerin mezun vermemesi nedeniyle yüzde 75 öğrenci kaybı yaşadıklarını aktaran Durmuş, "Öğrenci velilerinin ödeme güçlerinin düştüğünü çok net görüyoruz. Dershanelerin öğrencilerden alacakları yüzde 300 arttı. Toplamda 100 milyon liralık bir alacağımız var. Ancak ne yazık ki bekliyoruz. 700'e yakın dershane resmen kapandı, bir kısmı da kapanmak üzere. Şu anki durumumuz diplerde olduğu için daha kötüsünü düşünemiyorum" dedi. 700 dershanenin kapanmasıyla beraber bu dershanelerde çalışan 14 bin öğretmenin işsiz kaldığını söyleyen Durmuş, 25 bine yakın çalışanın da görevine son verildiğini belirtti.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*