700 öğrenci zehirlendi

700 öğrenci zehirlendi.12773
  • Giriş : 06.03.2008 / 21:24:00

Balıkesir'in İvrindi ilçesindeyatılı ilköğretim bölge okullarında öğrenim gören yaklaşık 700 öğrencinin, öğle yemeğinden sonra rahatsızlandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İvrindi ve Balıkesir'deki hastanelerde tedavi altına alınan öğrencilerin yemekten zehirlenmiş olabilecekleri belirtildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İvrindi ilçe merkezi ile ilçeye bağlı belde ve köylerde taşımalı eğitim veren ilköğretim okulları ile YİBO'larda öğrenim gören öğrenciler, öğle yemeğinde çorba, tavuklu pilav ve yoğurt yedikten bir süre sonra mide bulantısı, kusma ve ishal gibi şikayetlerle okul yönetimlerine başvurdular.

Öğrencilerin bir kısmı İvrindi Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, durum Balıkesir Valiliği'ne iletildi. Bunun üzerine öğrencilerin bir kısmı ambulanslarla, bir kısmı da yolcu otobüsü ve minibüslerle Balıkesir ve Atatürk devlet hastanelerine götürüldü.

''Gıda zehirlenmesi'' ön tanısıyla serum tedavisine alınan öğrencilerin büyük bölümü, acil servisler yetersiz kalınca, hastanelerin koridorlarındaki sedyelerde ve polikliniklerdeki banklarda yatırıldı.

Olayı öğrenen Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu ve İl Sağlık Müdürü Mehmet Çalışkan, İvrindi'ye gitti.

İl Sağlık Müdürü Çalışkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 700 öğrencinin öğle yemeğinden sonra rahatsızlanarak tedavi altına alındığını belirtti.

Çalışkan, öğrencilerin rahatsızlığının gıda zehirlenmesinden kaynaklandığının sanıldığını, bu konudaki incelemelerin sürdürüldüğünü söyledi.

Bu arada, rahatsızlanan öğrencilerin öğrenim gördükleri okullara aynı şirket tarafından yemek verildiği, vaka sayısında artış olabileceği bildirildi.

2 KİŞİ GÖZALTINDA

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, yaklaşık 700 öğrencinin yedikleri öğle yemeğinden zehirlenmesi konusunda, hayati tehlikesi bulunan öğrenci olmadığını bildirdi. Hatipoğlu, ''Yemek firmasının 2 yetkilisi gözaltına alındı'' dedi.

Vali Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İvrindi ilçesiyle beldelerindeki taşımalı sisteme dahil ilköğretim okulları ile yatılı ilköğretim bölge okullarında (YİBO) öğrenim gören öğrencilerin yemek nedeniyle zehirlenmesinin ardından İvrindi ilçesine giderek, Kaymakam Hakkı Ertaş ve milli eğitim müdürlüğü yetkililerinden bilgi aldığını söyledi.

Yemek sonrası kusan öğrenci sayısındaki artış üzerine Balıkesir, İvrindi, Havran, Edremit'teki sağlık kuruluşlarının alarma geçirildiğini ifade eden Hatipoğlu, öğrencilerin, ambulans, yolcu minibüsleri ve otobüslerle Balıkesir ve Edremit'teki devlet hastanelerinde tedavi altına alındıklarını bildirdi.

Hatipoğlu, şunları kaydetti:

''İvrindi merkez ile 6 ilköğretim okulunda eğitim öğretim gören öğrencilerimiz, öğle yemeğinde şehriye çorbası, tavuk ve yoğurt yedikten sonra baş dönmesi ve kusma şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvuruda bulunmuş. Sayının artması üzerine tüm kuruluşları seferber ettik. Hastanelerimizde tedavi altına alınan öğrencilerimizin genel durumu iyi. 40 öğrencimiz de ağır kusma olayı var. Öğrencilerimizin bir kısmı da psikolojik olarak etkilenmiş. Su kaybı bulunan öğrencilerimize serum veriliyor. Hayati tehlikesi olan öğrencimiz yok.''

Sağlık müdürlüğünün, yemeklerden numune alarak inceleme yapacağını belirten Hatipoğlu, ''Yemek firmasının 2 yetkilisi gözaltına alındı. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sonucunda kamuoyuna gerekli açıklama yapılacak'' dedi.

Vali Hatipoğlu, Balıkesir ve Atatürk Devlet Hastanelerinde bulunan öğrencileri ziyaret ederek, yetkililerden durumları hakkında bilgi aldı.

Öte yandan, öğrencilerden 350'sinin Balıkesir Devlet Hastanesi'nde, 210'unun da Atatürk Devlet Hastanesi'ndeki tedavilerinin sürdüğü öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious