71 şüpheliye 26 bin yıl hapis istemi!

71 şüpheliye 26 bin yıl hapis istemi!.9759
  • Giriş : 18.04.2008 / 20:47:00
  • Güncelleme : 18.04.2008 / 22:24:34

Bursa'da hırsızlık yapmayan çocuklara işkence yapan ve yüzlerce hırsızlık olayına karıştığı belirlenen Roman hırsızlık çetesinin 71 sanığına rekor ceza istemi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Uzun eller' kod adlı soruşturma sonucunda 71 şüpheli hakkında, her hırsızlık olayı için 7'şer yıla kadar olmak üzere toplam 26 bin yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Şehrin 'suç batağı' olarak bilinen Kanberler Mahallesi'nde çocuklara hırsızlık yaptırdığı belirlenen çeteye yönelik polis 'uzun eller' adıyla operasyon düzenledi.

Savcılık iddianamesinde çetenin teknik takipten kurtulması ve yakalandıklarında birbirleriyle anlaşabilmesi için 90 kelimelik şifreli dil kullandığı belirlendi. Deşifre edilen bazı sözcükler ise 'kaftilemek (çalmak), bırvamak (kaçmak)'. Çetenin hırsızlık öncesinde, hastane, cami, okul, alışveriş merkezi, turizm merkezleri, otopark gibi muhtemel hırsızlık yapılacak yerlerde keşif yaptırdığı da belirlendi.

Dosya da 24'ü tutuklu toplam 71sanık için 522 sayfalık hırsızlık iddianamesi hazırlandı. 521 hırsızlık olayına karıştıkları tespit edilen sanıklar için toplam 26 bin yıl hapis istemiyle yargılanacak.

Savcılık iddianameyi Bursa 1. Asliye Ceza Mahkamesi'ne gönderdi. Asliye Ceza Mahkemesi de 'Görevsizlik' kararı vererek dosyayı İstanbul Beşiktaş'taki İhtisas Mahkamesi'ne gönderdi. Çete üyelerinin karıştıkları kapkaç, hırsızlık, uyuşturucu yankesicilik gibi olaylara zaman zaman çocukların da kullandığı idida edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious