744 köyün yolları ulaşıma kapalı

744 köyün yolları ulaşıma kapalı.3945
  • Giriş : 08.01.2009 / 12:09:00

Kar yağışı nedeniyle yurdun çeşitli yerlerinde bin 744 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Yurt genelinde kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşılamayan köy sayıları şöyle:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklarla devam eden kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da 156, Bingöl'de 113, Erzincan'da 125, Tunceli'de 100, Bitlis'te 38, Iğdır'da 19, Ardahan'da 3 ve Muş'ta 5 olmak üzere toplam 559 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdare müdürlüklerine bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Zaman zaman etkisini artıran tipi nedeniyle, yolu açılan köy yollarının yeniden kapandığı, bu nedenle yol açma çalışmalarının güçlükle yapıldığı belirtildi.

Kar yağışının ardından bölgede kent merkezlerinde yapılan son ölçümlere göre kar kalınlığının Ağrı'da 42, Erzurum'da 10, Erzincan'da 14, Kars'ta 20, Iğdır'da 8, Ardahan'da 14, Bitlis'te 67 santimetre olduğu belirlendi.

Gece yaşanan en düşük hava sıcaklıkları ise sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 4, Kars'ta 5, Ağrı'da 1, Iğdır'da 5, Ardahan'da 9 derece oldu. Erzincan'da gece en düşük hava sıcaklığı 0 derece olarak ölçüldü.

Kar yağışının yarın etkisini kaybedeceği tahmin edilen bölgede hava sıcaklığında düşüş bekleniyor.

Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdür Vekili Nazmi Kızılban, kapanan köy yollarında karla mücadele çalışmalarının devam ettiğini, 276 köy yolunun açık olduğunu, kapalı 38 köy yolunun açılması için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü kaydetti.

-SİVAS-

Sivas'ta 120'si il merkezine bağlı toplam 621 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Kapalı köy yollarını açmak için İl Özel İdare ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Yetkililer, toplam 82 yerleşim biriminde haberleşmenin sağlanamadığını, 76 köye elektrik verilemediğini bildirdi.

Kenti çevre illere bağlayan ana güzergahların ulaşıma açık olduğunu belirten yetkililer, ilçelerarası geçişi sağlayan bazı yolların ulaşıma kapalı olduğunu, bu yolların açılması için Karayolları ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Divriği-Höbek köyü yolu arasına çığ düştüğü, yolun kapalı olduğu bildirildi.

-KAYSERİ-

Kayseri İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Atsız, kar yağışı ve tipi nedeniyle Pınarbaşı ilçesinde 4, Sarız ilçesinde 15 köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi.

Atsız, ulaşıma kapanan köy yollarında yol açma ve genişletme çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü bildirdi.

Bugüne kadar 441 köy ve 3 bin 87 kilometre yolda karla mücadele çalışması yapıldığını ifade eden Atsız, çalışmalara 7 bölgede 110 personelle 1 kar makinesi, 15 greyder, 6 dozer, 8 kar bıçaklı kamyon, 4 treyler ve 9 yardımcı aracın katıldığını belirtti.

-ORTA VE DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ-

Orta Karadeniz Bölgesi'nde kar yağışı etkisini yitirirken özellikle yüksek kesimlerde rüzgarın biriken kar yığınlarını yola taşıması nedeniyle çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı.

Halen Samsun'da 151, Sinop'ta 134, Amasya'da 11 köy yolunda ulaşım sağlanamazken çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

Yetkililer, bölgede cenaze ve hasta bulunan köylere öncelik verilerek çalışma yapıldığını, hava koşullarının yol açtığı elektrik ve telefon arızalarının giderilmesine çalışıldığını söyledi.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin iç kesimlerinde etkili kar yağışı nedeniyle Gümüşhane'de 148, Bayburt'ta 66 ve Artvin'de 35 olmak üzere toplam 249 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl özel idare müdürlükleri ekipleri, yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

-KONYA-

Konya'nın Yalıhüyük ilçesinde etkili yağmur ve kar yağışının ardından tahliye kanallarının taşmasıyla yaklaşık 20 bin dekar tarım arazisi su altında kaldı.

İlçede yağmur ve yoğun kar yağışının ardından etkili olan lodosla birlikte karın erimesiyle Devlet Su İşlerince yapılan tahliye kanallarının taşması sonucu Suğla Gölü çevresindeki yaklaşık 20 bin dekar ekili alanı su bastı.

Yalıhüyük Belediye Başkanı İbrahim Yıldız, 6 yıl önce yapılan drenaj kanallarından dolayı her yıl arazilerini su bastığını belirtti.

Su baskınlarıyla ilgili şikayetlerini her platformda dile getirdiklerini ancak hiçbir önlem alınmadığını öne süren Yıldız, ''Yöremizin çok ciddi mağduriyeti söz konusu, bir an önce bu konuyla ilgili çözüm istiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*