750 kişiye yargı yolu göründü

750 kişiye yargı yolu göründü.15609
  • Giriş : 24.03.2009 / 13:45:00

Bakırköy Kaymakamlığı, ''Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Bürosu''na yanlış adres beyanı verdikleri tespit edilen 750 kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakırköy Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, yeni nüfus kayıt sistemine göre muhtarlığa kayıt olmak isteyenlerin nüfus müdürlükleri bünyesinde faaliyet gösteren ''Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Bürosu''na beyanda bulunmak zorunda oldukları hatırlatıldı.

Açıklamada, ''Adrese Kayıt Sistemi Yönetmeliği''ne göre adres beyanında bulananların listelerinin her ay sonu, beyanda bulanın kişilerin adreste oturup oturmadıklarının araştırılarak nüfus müdürlüklerine bildirilmesi için muhtarlıklara gönderildiği ifade edildi.

Bakırköy'de 2008 ve 2009 yıllarında nüfus kayıt bürosuna yapılan adres beyanlarında yapılan incelemede birbirini tanımayan kişilerin aynı adreste oturduğunun tespit edildiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

''Bakırköy Kaymakamlığının talebi üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı polislerin yaptığı araştırmalar sonucunda 750 kişinin gerçeğe aykırı adres beyanında bulundukları tespit edildi. Bunun üzerine kaymakamlık 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 67. maddesine göre yanlış adres beyanında bulunanlar hakkında Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.''

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin, Bakırköy'ün her açıdan gelişmiş bir ilçe olduğunu, bu nedenle özellikle okul kayıtları ve seçim döneminde gerçeğe aykırı adres beyanlarının çok sık görüldüğünü belirtti.

Bunun önüne geçmek için denetimleri her zaman sıkı tuttuklarını kaydeden Şahin, yalan beyanda bulananların adres kayıtlarını sistem üzerinden kapatıldığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*